LibreOffice 5.0 z przeprojektowanym interfejsem graficznym i wieloma nowościami

LibreOffice 5.0 z przeprojektowanym interfejsem graficznym i wieloma nowościami

przez -
6 3285
LibreOffice

The Document Foundation ogłosiło wydanie LibreOffice 5.0, pakietu biurowego będącego w pełni wolną alternatywą dla płatnych narzędzi MS Office i Apple iWork. Pierwszą zmianą, która jest od razu widoczna, to przeprojektowany interfejs graficzny z nowymi ikonkami. Warto wspomnieć także o pełnej obsłudze rozdzielczości 4K, gdzie wszystko będzie się odpowiednio skalowało. Udoskonalono kompatybilność z dokumentami programu Word – LibreOffice potrafi zachowywać podświetlenie i cieniowanie znaków. Dodatkowo użytkownicy będą mogli wybrać sposób eksportu tła do formatów Office.

Deweloperzy dodali spore usprawnienie do eksportu PDFa, w postaci możliwości wykorzystania standardu Time Stamping Authority, który pozwala udowodnić kiedy danych dokument został utworzony. Poprawiono panel narzędzi rysowania w Draw oraz panele programu Impress.

Arkusz kalkulacyjny Calc otrzymał obsługę inżynierskiej notacji wykładniczej i zapewnia większe możliwości konfiguracji już istniejący formatów danych. Prócz tego do warunkowego formatowania wykresów, dodano możliwość użycia barw i gradientów.

6 Komentarze

  1. Czy naprawiono jakiekolwiek błędy w Base? Głównie chodzi mi o generator raportów zamrażający program w dowolnym momencie i crashowanie całego base’a gdy chce się wyjść przez makro.

    Bo eksport do HTMLa podobno nadal jest bezużyteczny (kod generowany przez edytory WYSIWYG jest be, ale kodowanie w base64 całych obrazków już cacy).

  2. […] przez Michał Olber – 16 grudnia 2015, 15:51 0 10 Organizacja The Document Foundation ogłosiła wydanie LibreOffice 4.4.7, siódmego z rzędu i ostatniego zestawu aktualizacji dla rodziny LibreOffice 4.4. Wersja ta jest polecana dla użytkowników, którzy nie chcą zbyt często zmieniać wersji oraz do wdrożeń w firmach, gdzie stabilność stawia się na pierwszym miejscu. Wszystkie zmiany zawarte w tym wydaniu dotyczą poprawek znalezionych błędów. Osoby, które chcą nowości, polecany jest LibreOffice 5. […]

Odpowiedz