Linus Torvalds o nVidia – fuck you!

Linus Torvalds o nVidia – fuck you!

przez -
27 4819
Linus Torvalds

Linus Torvalds, twórcą jądra Linux, na początku tego tygodnia dawał wykład na Aalto Center for Entrepreneurship w Otaniemi w Findlandii. W czasie wywiadu była prowadzona również krótka konwersacja z publicznością. W czasie prezentacji Linus powiedział, iż nVidia jest najgorszą firmą, z jaką przyszło mu współpracować w czasie ostatnich 8 lat. Po wypowiedzeniu tego zdania, dodał od siebie: nVidia: FUCK YOU! i pokazał środkowy palec u dłoni do kamery.

Linus Torvalds - nvidia - fuck you

27 Komentarze

  • Przeczytaj artykuł, obejrzyj nagranie wideo w nim zamieszczone (najlepiej w całości gdyż Linus wspomina w nim między innymi właśnie dlaczego ma takie a nie inne podejście), na końcu bierz się za komentowanie.

 1. Ale w sumie AMD z marketingiem zachowuje się podobnie. Kompletnie olewają sprawy zgłaszane przez userów. Praktycznie żaden producent nie odnosi się do Linuksa przychylnie.

  Fakt, faktem nVidia miała kilka poważnych wpadek ze swoimi produktami, jak choćby roczne problemy z chipsetem GF9300, gdzie błędy występowały na Windows i Linux, czy choćby błąd z niebieskimi twarzami we Flashu, który może zostanie naprawiony z najnowszymi sterownikami :)

  • Ale co nvidię ma interesować rynek desktopów. Dla 1% rynku nie będą wydawać milionów na pisanie sterowników!

  • Tak, niestety podejście producentów sprzętu do systemu Linux jest niezbyt rewelacyjne. Ja widzę to np. w http://www.interwrite.com, gdzie oprogramowanie do tablic interaktywnych jest 2 numerki niżej niż w wersji dla Win, a funkcjonalności tez są obcięte, widzę, że wielu producentów sprzętu w ogóle nie robi oprogramowania dla Linuksa, bo twierdzą, że nie ma potrzeby, bo mało jest użytkowników… Potem nie ma użytkowników, bo co chwila są problemy z dostępnością oprogramowania.

   @Michał – trzeba się zacząć zastanawiać, jak pokazać producentom sprzętu, że naprawdę stanowimy dużą liczbę użytkowników. Coś jak wyjścia na ulice przy ACTA ;-)
   adam

  • Problem w tym, że nie stanowicie dużej grupy użytkowników :] Na walkę z ACTA to poszła i moja stara a o Linuksie nic nie wie i nie pójdzie na ulice. Zresztą…. jak wyjdzie was z 5 to i tak dużo. Tych 5 uzytkwoników Gimpa :]

  • Coś z innej beczki.
   Polaków jest 38 milionów zaś cała populacja ludzi to 7 miliardów. Co w sumie daje że Polacy stanowią 0.5% całej populacji. Wiec czy to znaczy że reszta świata ma się z nami nie liczyć? Bo przecież stanowimy tylko 0.5%

  • No a liczą się z nami? Nie. Wyruchali nas na gaz łiupkowy, na tarczę antyrakietową, tusk nas rucha, zus, us i tak dalej. Więc są o wiele większe w tym kraju problemy niż 5 userów linuksa (ci co mają gimpa)

  • Przecież większość kodu samego sterownika jest wspólna dla wszystkich platform. To nie jest klepanie kodu od zera dla innej architektury więc na jakiej podstawie twierdzisz, że są to miliony?

  • Więc lepszym wyjściem będzie zmuszanie ludzi do używania komercyjnego oprogramowania, i płacenie haracza microsoftowi, za coś za co nie dał bym złotówki ?

  • Nie muszą wydawać na pisanie sterowników, niech je otworzą, i udostępnią najlepiej jakiekolwiek api, resztę zrobi społeczność.

  • Krytyka, nawiasem mówiąc słuszna, to jeszcze nie wojna. A argumenty które przedstawił, są raczej przekonywujące.

  • Sorry, ale mnie nie przekonały. Moim zdaniem to wyszedł na trolla jak całe społeczeństwo linuksowe.

 2. Argumenty, argumentami, znamy tylko jego opinię. Nvidia od lat jest jedną z najlepiej wspierających Linuksa firm. A standardy zachowania i obyczaje powinny wszystkich obowiązywać. Nawet Boskiego Linusa. Wstyd…

 3. […] Aaron Plattner poinformował mailowo, że nVidia rozpoczęła przygotowania, do wprowadzenia technologii Optimus na Linuksa. Optimus znana jest z laptopów i pozwala na szybką zmianę karty graficznej, w celu oszczędzania energii lub skorzystania z dużej mocy obliczeniowej. Do tej pory brakowało jakiegokolwiek odzewu ze strony firmy, aż do słynnego wystąpienia Linusa Torvaldsa na Aalto Center for Entrepreneurship w Otaniemi w Findlandii, w którym padło słynne: nVidia. Fuck You! i pokazanie środkowego palca u dłoni do kamery. […]

Odpowiedz