Linux Mint 12 „Lisa”

Linux Mint 12 „Lisa”

przez -
19 2844
Linux Mint

Clement Lefebvre ogłosił wydanie Linux Mint 12 „Lisa” – kolejnej wersji dystrybucji Linuksa, opartej na systemie Ubuntu 11.10 Oneric Ocelot, o kodowej nazwie „Lisa”. Nowa wersja posiada jądro Linux 3.0, GNOME 3.2, LibreOffice 3.4.3, VLC 1.1.12, Totem 3.0.1, Firefox 7.0.1 i Thunderbird 7.0.1. Usunięto Moonlight, który powodował częste awarie przeglądarki Firefox. Wszystkie pakiety, które posiadają stare wersje zostaną wkrótce zaktualizowane.

Linux Mint 12 to spory krok naprzód w kierunku integracji najnowszego środowiska graficznego GNOME 3, specjalnie przygotowanego przez deweloperów dla tego wydania. Prócz głównej rdzenia, autorzy rozbudowali o specjalną warstwę MSGE – Mint GNOME Shell Extensions, która umożliwia korzystanie z GNOME 3 w tradycyjny sposób.

Posiada ona dolny pasek, menu aplikacji, listę okien, wycentrowane narzędzie zadań pulpitu, widoczny zasobnik systemowy z ikonami. Prócz tego dodano indicator dla odtwarzacza multimedialnego. Istnieje możliwość całkowitego wyłączenia nakładki MSGE i użytkowanie tradycyjnego GNOME 3, jak i kilka innych opcji, które są w pełni konfigurowalne. Nadal znajdziemy znane nam Mint Menu, skróty klawiaturowe, przyciski minimalizuj, maksymalizuj, zamknij oraz powiadomienia w lewym górnym rogu ekranu.

Autorzy nie zapomnieli także o osobach, które przyzwyczaiły się do tradycyjnego GNOME 2. Dodano znany nam fork o nazwie MATE, które bez problemu może być zainstalowany w systemie z GNOME 3. Wymaga on jednakże nadal sporo pracy i dlatego zalecane jest użytkowanie tego pierwszego.

Linux Mint 12 posiada dwa nowe tematy graficzne: Mint-Z i Mint-Z-Dark, które bazują na Mint-X i Zukitwo. Tapety przedstawiają logo Minta w 3D, a ich autorem jest Gelsan. Znajdziemy także inne tapety z fotografiami z Indii i Paru Narodowego Yellowstone.

Dzięki współpracy z firmą DuckDuckGo autorzy dodali nowy silnik wyszukiwania Duck Duck Go. Jest on specjalnie zoptymalizowany do wyszukiwania odpowiednich wyników oraz w pełni open source. Linux Mint współpracuje również z innymi firmami oferującymi swoje silniki wyszukiwania, które wspierają rozwój dystrybucji i można owe silniki bez problemu zainstalować w systemie.

Na koniec warto wspomnieć o jednej ciekawostce. Otóż w statystykach trafień distrowatch.com Linux Mint wysunął się drastycznie na prowadzenie. Patrząc na dane z ostatnich 3 miesięcy mamy 3270 dla Linux Mint i 2311 dla Ubuntu. Sytuacja z 6 miesięcy jest o połowę niższa. Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę ostatnie 30 dni, to przewaga jest 3 razy większa. Możemy powiedzieć, że w ciągu 3 lat dystrybucji Ubuntu nie udało się nawet takiego czegoś osiągnąć.

19 Komentarze

 1. Właśnie zainstalowałem sobie i testuje. Prezentuje się dużo lepiej niż Ubuntu. Szkoda tylko, że nie mam możliwości konfigurowania. Wkurzające są te dwa paski powodujące że mój panoramiczny ekran staje się jeszcze bardziej panoramiczny, to jest dobre tylko dla Chińczyków :)

  • Nom, nowa wersja jest super, szczególnie tak nakładka graficzna. Ja czekam tylko na moment, kiedy wprowadzą opcję, że GNOME 3 nie będzie wymagała wsparcia akceleracji graficznej 3D.

   Aktualnie użytkuję Xubuntu 11.10 i jestem bardzo pozytywnie zaskoczony.

  • Canonical jest kierowane przez Marka Shuttlewortha i on zarządza wszystkimi podjętymi decyzjami. Unity to był jego pomysł, po którymś tam spotkaniu deweloperów GNOME, którzy debatowali nad 3 wersją tego środowiska. Jednakże ewidentnie widać, że GNOME 3 jest o wiele lżejsze i działa zdecydowanie lepiej na starszym sprzęcie, niż Unity.

 2. Ta wersja Minta jest super dopracowana. Nie dziwię się, że Ubuntu w rankingach ustąpiło miejsca Lisie. Brawa dla Minta a Ubuntu niech zdycha.

 3. testuję od wersji rc i jest super. Choć są pewne braki. Ale zdecydowanie podjąłem decyzje o przejściu z ubuntu na mint'a. Jak na razie brakuje mi kilku możliwości ale konfigurowalność gnome-shell'a każdego dnia jest coraz większa. Nie działa także alt+f2 (nie wiedzieć dlaczego) i parę innych drobiazgów. Największa bolączka jak dla mnie to brak obsługi kart graficznych hybrydowych. Ale jest super. Polecam. Działa szybko i stabilnie.

 4. Mi brakuje jeszcze, aby zrobili Linux Mint 12 Xfce, jak to było w przypadku Linux Mint 8 Xfce, które w porównaniu z ówczesnym Ubuntu, kładło go na łopatki pod względem przygotowania, wyglądu i wygody użytkowania.

 5. Używając nowego Gnome Shell rozumiem dlaczego Shuttleword zdecydował się na Unity. Unity jest nieco lepiej przemyślane tylko, żeby jeszcze było stabilne. :)

  • Nieużywalne bo niestabilne, czy ogólnie? W Mint masz dwa paski: u góry i na dole. Po uruchomieniu programu na obu masz pasek zadań z programami. Masz dwa menu i nie wiesz które wybrać :) (jedno tradycyjne drugie w shellu). Dwa paski ograniczają możliwości panoramicznego ekranu, lepiej dać tak jak w Unity pasek w poprzek.

 6. Używam i muszę przyznać że jeśli go dopracują to będzie naprawdę dobra dystrybucja. Fakt jeden pasek jest nie potrzebny i nie wiedzieć dlaczego widnieją programy na obu ale jest naprawdę szybki i stabilny. Tak dalej a pożegnam się z windowsem

Odpowiedz