Linux Mint 13 KDE

Linux Mint 13 KDE

przez -
14 643
Linux Mint

Clement Lefebvre ogłosił wydanie Linux Mint 13 KDE o kodowej nazwie Maya. System bazuje na Ubuntu 12.04 LTS, posiada środowisko graficzne KDE SC 4.8 oraz jądro Linux 3.2. Zoptymalizowano KWin, przeprojektowano zarządzanie energią i integrację z Activities. W domyślnej instalacji znalazły się widżety Plasma, bazujące na QtQuick. Pozwoli to umieszczać je w następnych wydaniach dystrybucji. Pojawił się nowy silnik wyświetlania w Dolphinie oraz sporo usprawnień w edytorze Kate i przeglądarce Gwenview.

Dodano zestaw tapet w postaci fotografii irlandzkiego artysty masterbutler. Zmieniono również domyślną wyszukiwarkę z Duck Duck Go na Yahoo!. Warto zaznaczyć, że wszystkie silniki wyszukiwania wspierają finansowo i merytorycznie rozwój dystrybucji.

 • Yimin

  Od czasu wydania Unity, Gnome 3 oraz KDE 4, Linux zatracił dobre środowiska graficzne :?

  • o_O

   Unity i Gnome 3 – owsem.
   Ale KDE4 jest perfekcyjne.

  • ann

   Nie jest, dlatego go nie używam.

  • Edmónt

   Trinity (TDE) i MATE czekają

  • Perfekcyjne? Oj chyba masz niskie wymagania. Uruchomiłem wszystkie wymienione wyżej środowiska i żadne nie przypadło mi do gustu. Wolne jakieś takie są.

  • Czepiasz się Linuksa, a Microsoft co u siebie? Wpierw Vista wprowadziła pewne zmiany, 7 tak samo, a teraz rewolucyjne 8 z kafelkami :P

   Tak naprawdę KDE4 to w pewnym sensie ewolucja, ponieważ ujednolicono interfejs i stworzono specjalne narzędzia do tworzenia bardzo dobrze zintegrowanych aplikacji w samym środowisku.

   Martwi mnie jedynie ostatnie odchodzenie deweloperów od KDE i GNOME. Pytanie, co tak naprawdę się dzieje i jakie to będzie miało skutki w tym wypadku. A pomysł stworzenia GNOME OS jest lekko przesadzony i to środowisko stara się bardziej iść w stronę tabletów, aniżeli samego pulpitu. Dobrze, że jest jeszcze Xfce, ale przydałby się temu środowisku pewien zastrzyk gotówki i deweloperów.

  • A co ma do tego Windows w tym momencie? Rozmawiamy o KDE, GNOME, więc się trzymaj tematu.

   A deweloperzy odchodzą bo tak jak i użytkownikom nie podoba się droga, w którym to wszystko zmierza. Dla mnie KDE 4 i GNOME 3 to wielkie gówno. Dla admin z 11 letnim doświadczeniem, te projekty są nieużyteczne.

  • Fisiu

   Dla admina? Czego? Serwera linuksowego? Zawsze były ;)

   A deweloperzy nie odchodzą, tylko się zmieniają. Wielkie halo, bo odszedł deweloper Dolphina. Program już ma nowego opiekuna a do tego do projektu dołączyli nowi. Trochę w tym zasługi Blue Systems :)

  • Druedain

   Zasadniczo największym gównem są takie egoistyczne komentarze.

  • Druedain

   KDE4 nie jest perfekcyjne, przez nadmiar małych błędów, których twórcy czasem nawet nie zauważają przez lata i sobie one tak gniją potem w systemie zgłaszania błędów. Jest jednak środowiskiem chyba najbardziej funkcjonalnym i dobrze się zapowiadających (KDE 5 ma być ewolucją, co chyba wielu ludzi uspokaja) i mnie trudno byłoby teraz przestawić się na system bez KDE.

  • marcinsud

   Niestety nie jest ani w 4.8, ani w testowym 4.9. Głównie obsysa Dolphin i Ark. Plasma jak już się wykozaczy to momentalnie jest uruchamiana, więc tu za wiele do narzekania nie ma. Jeszcze trochę wody w wiśle upłynie zanim KDE4 stanie się perfekcyjne no chyba, że mamy różne definicje słowa perfekcjonizm. Wyprzedzając dolphin nie odświeża zawartości katalogu, ark nie oferuje żadnych opcji kompresji poza wyborem formatu, a plasma wywala się przy zmianie wielkości panelu poniżej jakiejś wartości (Z Lancelotem błąd nie występuje). Bugi zgłoszone i nienaprawione więc z kapelusza tego nie wziąłem. Perfekcyjne środowisko takich problemów nie posiada z definicji. Żeby nie było nie mówię, że gdzieś indziej jest lepiej lub gorzej, moja wypowiedź dotyczy perfekcyjnego kde.

 • butcher

  Jest jeszcze konsola ;)

  • Oj tak. Dobrze, że to się nie zmienia tak szybko i można spokojnie na Linuksie pracować.

 • ipaddr

  Plasma to się może wykozaczyć jak siedzicie na starym Debianku z KDE 4.4.5.
  Od wersji 4.8 nie mam w ogóle komunikatów i errorów plasmy. Jedynie Dolphin czasem jest wkurwiający i chyba to się szybko nie zmieni.