Lipiec 2007 – spadek Apache w statystykach

Lipiec 2007 – spadek Apache w statystykach

przez -
0 384
Apache

Według ostatnich statystyk serwisu Netcraft okres czerwiec-lipiec był miesiącem dość sporego spadku udziału Apache na arenie serwerów www. Serwerów Apache przybyło jedynie 556 tys. co spowodowało spadek o 1.11% do poziomu 52.65%.

Coraz popularniejszy lighttpd również odnotował niewielki spadek i obecnie utrzymuje się na poziomie 1.17% udziału z liczbą około 1.47 mln obsługiwanych serwerów.

Dość duży przyrost z kolei zanotował IIS Microsoftu – w przeciągu miesiąca dobił do ogólnej liczby ponad 40 milionów serwerów pracujących pod IIS, co daje mu w sumie 32.8% udziału (wzrost o 1.01% – 2.4 mln serwerów).

©Netcraft

Wg. serwisu Netcraft udział Apache spadł do poziomu sprzed ok. 5 lat.

Wielu komentujących uważa, że nie ma co się martwić tym spadkiem. Spowodowany on może być faktem, że Apache instalowany jest obecnie głównie na potężnych maszynach, natomiast IIS na sprzęcie słabszym, domowym. Dlatego też jeden Apache potrafi tyle samo co kilka serwerów z Microsoftu. Patrząc na statystyki można powiedzieć, że generalnie liczba serwerów Apache rośnie – jednak w mniejszym tempie niż IIS. Taki właśnie trend powoduje spadek w całościowym udziale.

Przeczytaj całość raportu na stronie Netcraft.com.