Lubuntu 11.10

Lubuntu 11.10

przez -
13 1445
System operacyjny, systemy operacyjne

Lubuntu 11.10 jest pierwszą wersją tego systemu, która została oficjalnie wydana pod sztandarem Ubuntu. Lubuntu opiera się o Ubuntu 11.10 i zawiera lekki pulpit LXDE (Lightweight X11 Desktop Environment). Celem tego projektu jest dostarczenie lekkiego systemu, który oferuje funkcjonalność Ubuntu. Dystrybucja została przystosowana zarówno do pracy na laptopie jak i domowym komputerze. Lubuntu 11.10 zawiera takie oprogramowanie jak Chromium, Openbox oraz Pidgin. Zaktualizowano aplikację PCManFM do wersji 0.9.9. Obsługuje on GIO/GVFS.

13 Komentarze

  • Przecież dostarcza, jedno polecenie i instaluje się wybrane środowisko dokładnie z takim zestawem aplikacji jak ma dana kompilacja na płycie.

  • Mnie bardziej interesuje czy faktycznie dla każdej (pod?)wersji trzeba pisać osobnego newsa? W tej chwili całą pierwszą stronę zajmują wiadomości o nowej wersji buntu…

  • @marcinsud

   No właśnie, dlaczego więc na płycie (DVD) nie ma wszystkich tych środowisk, do wyboru przy instalacji (jako zaawansowana opcja, domyślnie Unity, skoro taki wybór poczynili)?

   I KDE mogłoby być trochę dopieszczone, a nie wrzucają standardową wersję.

   Może jakaś tapeta fioletowa pod kolor Ubuntu?

   Jakiś fajny styl Plasmy?

   Dodatkowe wpisy w menu dostarczane przez Ubutnu?

   Styl dla KDMa?

   Gdzie to jest?!

   Czemu więc Gnome i Unity nie dają w domyślnej konfiguracji?

   OpenSuse potrafi coś w tym temacie zrobić, a Ubuntu olewa inne desktopy i udaje, że są wspierane.

  • @o_O Bo ich priorytetem jest unity, a wcześniej nim było gnome. Jeśli chcesz możliwość wyboru możesz zainstalować wersję bez środowiska i sobie dociągnąć co chcesz. Mają taki model i tyle, raczej przed instalacja systemu wiesz jakie środowisko cie interesuje i taką wersję pobierasz nie widzę problemu.

   Co do KDE niech już lepiej zostawią czyste, bo przez ich "przeróbki" często jest dużo mniej stabilne niż ta sama wersja KDE w innych dystrybucjach.

  • @marcinsud

   Ale wydają oficjalnie Kubuntu, także na płytach, które kiedyś rozdawali za darmo.

   A nie taniej by było połączyć to wszystko w jeden instalator?

   Ale jak mówię: wtedy musieliby wspierać KDE i inne środowiska, a nie tylko od łaski w ogóle dawać do nich pakiety. A wsparcie KDE i innych środowisk w *ubuntu po prostu tragicznie kuleje.

 1. @Kenji

  Otóż to :) Ludzie tworzą sobie subdystrybucje na bazie Ubuntu, wolne prawo, na tym polega piękno OO. Ale nie sądzę aby ktoś interesujący się taką dystrybucją nie potrafił poskładać w głowie że nowa wersja Ubuntu spowoduje wydanie nowych wersji *buntu. Tym bardziej że nowe wydanie wynika z założeń projektu a nie z jakiegoś nadzwyczajnego kroku naprzód. Jeżeli są to dystrybucje bazujące np. na takim RHEL który wychodzi co parę lat, to inna sprawa.

  Tak więc, Autorze, nie nabijajmy sobie licznika postów, zwłaszcza że i tak jest on wyśrubowany :)

  • No wiec tak… zainstalowalem sobie na probe lubuntu 12.10. Wylecial z partycji szybciej niz przybyl – powod – otoz po zainstalowaniu sterownikow do NVIDii zmienila sie wielkosc czcionek. Nie znosze tego gdy system robi cos poza moimi plecami i to czego nie chce. Wiec wrocilem do Debiana Wheezy – starsze pakiety ale przynajmniej bardziej wszystko dopracowane.

Odpowiedz