System operacyjny, systemy operacyjne

Ogłoszono wydanie środowiska graficznego LXQt 0.10, które jest efektem połączenia się zespołów LXDE-Qt i Razor-qt. Naprawiono ponad 400 znalezionych problemów. Oczyszczono cały kod i dokonano sporych optymalizacji. Pojawiły się nowy framework Solid, który zastąpił liblxqt-mount. Poprawiono obsługę kosza oraz dodano wyszukiwanie w menedżerze plików. Moduł zarządzania energią wykorzystuje od teraz framework Solid, jako backend.

LXQt 0.10

8 Komentarze

 1. Witam. Prosze poprawić „ze optymalizowanym” na ” ze zoptymalizowanym”, chyba, że ma być jeszcze inaczej. Jest jeszcze kilka literówek. Proponuję przeredagować. :)

 2. Dlaczego kopiują motyw dekoracji okien z KDE5? :)
  Czy może używają pod spodem KWin-a? (nie wiem, słabo interesuję się środowiskami innymi niż jedyne słuszne KDE).

  • Motywów masz kilka. Jeśli chodzi o KWina, to z uwagi na to, że LXQt nie ma swojego menedżera okien, możesz (i musisz) stosować inne. Od chwili zbudowania LXQt na Qt5, oprócz dotychczasowego (najpopularniejszego w tej roli) openboksa możesz stosować również KWin (co m.in. umożliwia – przynajmniej w teorii – uruchomienie sesji również w Waylandzie). W LXQt jest zbudowane natomiast z wykorzystaniem kilku bibliotek składających się na KF5, m.in. wspomnianego w tekście solida.

  • Sorki, ale nie znam się. Czyli bazowo LXQt używa Openbox i będzie działać tak jak LXDE? I można przełączyć się na kwin, przez co menu i rozkłady okien będą wyglądać jak w KDE?

  • Bazowo LXQt (jako środowisko) w ogóle nie ma menedżera okien. Żadnego. To bądź od Ciebie jako użytkownika należy dobór jakiegoś WM. Dystrybucje z LXQt oczywiście również to robią. Najczęściej – ze względu na adresowanie LXQt na teoretycznie słabszy sprzęt – dystrybucje pakują to środowisko wraz z openbox. Możesz jednak zainstalować sobie kwin (nieco zależności pociągnie) i w ustawieniach LXQt wybrać zamiast openbox – kwin. Czy oprócz openbox i kwin można stosować w LXQt inne menedżery okien – nie wiem. Te dwa sprawdziłem.
   Różnica jest m.in. taka, że w wersji z OpenBox masz funkcjonalność okien jak w openbox, a w wersji z kwin – jak… z kwin. Nie oznacza to jednak, że „menu i rozkłady okien będą wyglądać jak w KDE” (przy czym nie mam pojęcia co to są „rozkłady okien”). Menu jest definiowane przez LXQt i wygląda ono tak samo w wersji pracującej na OpenBox, jak na KWin. Podobnie wystrój definiowany jest przez LXQt. Z KWin winny być natomiast dostępne „efekty”. O ile pamiętam inaczej też działa PPM. Wraz z kwin zainstaluje Ci się systemsettings, zatem oprócz ustawień LXQt będziesz mógł samego KWina sterować przez ten zestaw.
   Czy istnieje jednak sens instalowania kwin w LXQt? Mam bardzo mieszane uczucia. Wg mnie lepiej pozostać przy OpenBox, a ewentualne efekty pozostawić comptonowi (czy ten melanż jednak pracuje – nie wiem – z samym OB na pewno; oczywiście comptona trzeba zainstalować i skonfigurować). Innymi słowy – jeśli z jakichś powodów wolisz lub musisz używać LXQt – to pozostawić je maksymalnie „lekkie”. Jeśli możesz instalować Plasmę, to instaluj ją, a co najwyżej okroić z rzeczy, które niekoniecznie są każdemu potrzebne. Wówczas Plasma ma apetyt na zasoby komputera na poziomie mniej więcej XFCE4.
   Aha – nie wiem o co Ci chodzi „działać jak LXDE” – działać będzie inaczej już choćby z tej przyczyny, że jedno oparte o Qt5, drugie o Gtk2. Zachowanie okien będzie takie samo w wersji z OpenBox. Oczywiście ich wygląd jest nieco inny w obu środowiskach. LXDE nie jest już jednak rozwjane od bodaj 2 lat i jakoś nie widzę sensu stosować porzuconego środowiska.

Odpowiedz