LXQt 0.7.0, pierwsza wersja połączonych projektów LXDE-Qt i Razor-qt

LXQt 0.7.0, pierwsza wersja połączonych projektów LXDE-Qt i Razor-qt

  przez -
  12 895
  Pulpit
  Jerome Leclanche ogłosił udostępnienie LXQt 0.7.0, środowiska graficznego, które jest efektem połączenia się zespołów LXDE-Qt i Razor-qt. Domyślnym menedżerem plików jest PCManFM-Qt, a pełna modularność komponentów systemowych pozwala na łatwą wymianę aplikacji. Udoskonalono ustawienia klawiatury i myszki, ulepszono zarządzanie usługi systemd, dodano narzędzie obconf-qt dla użytkowników Openbox i compton-conf dla właścicieli Compton, dodano wstępną obsługę Raspberry Pi i FreeBSD, ulepszono zarządzanie wirtualnymi pulpitami.

  4 lipca 2013 roku na serwerach projektu LXDE, udostępniono port środowiska graficznego, które zostało całkowicie przepisane z wykorzystaniem bibliotek Qt. Programiści LXDE-Qt zdecydowali się na osobną gałąź z Qt, aby sprawdzić możliwości nowej biblioteki oraz być przygotowanymi na przejście z Xów na Waylanda.

  W kilkanaście dni później, tj. 22 lipca 2013 Jerome Leclanche, lider projektu Razor-qt poinformował, że chce połączyć wysiłki z projektem LXDE, włączając lub przenosząc część kodu do LXDE-Qt. Głównym powodem decyzji była zbyt mała liczba programistów, którzy są w stanie aktywnie rozwijać projekt, a LXDE cały czas brnie do przodu.

  Osoby chcące zainstalować nowe środowisko, powinny skorzystać z PPA Lubuntu Daily: ppa:lubuntu-dev/lubuntu-daily.

  • Premislaus

   Wygląda to pysznie :-).

   Nigdy nie potrzebowałem aż takiej konfigurowalności jaką prezentuje KDE.

   Poczekam sobie aż to dopracują i ukaże się jakieś distro z LXQt. Liczę, że kolejne Lubuntu i openSUSE będą to już miały domyślnie.

  • Ollbi

   Mnie też cieszy ten projekt, aczkolwiek bardzo bym się uradował, jakby Xfce wreszcie ruszyło do przodu, bo obecnie to jest zastój od 3 lat w stabilnych wersjach, a ciągle rozwijają Xfce 4.11, które jest w powijakach.

  • Pawel Jaworski

   Co to jest Compton?

   • tom90vPL

    Compton jest dekoratorem okien – coś jak Compiz tylko, że obsługujesz za pomocą komendy dodawanej do autostartu lub któregoś z plików konfiguracyjnych (nie pamiętam dokładnie którego). Pozdrawiam serdecznie.

   • Pawel Jaworski

    Dzięki ;)

   • bastard

    Compton nie jest żadnym dekoratorem okien!
    Jest to menedżer kompozycji.

   • tom90vPL

    Oczywiście o to mi chodziło. Mój błąd jeśli chodzi o nazewnictwo. Przepraszam i dziękuję za poprawienie. Pozdrawiam.