Mageia 1 Beta 1

Mageia 1 Beta 1

przez -
10 917
Mageia

Anne Nicolas ogłosiła wydanie systemu Mageia 1 Beta 1. System ten jest forkiem dystrybucji Mandriva Linux. Pierwsza stabilna wersja powinna pojawić się w dniu 1 czerwca 2011 roku. W tym wydaniu programiści skupili się na eliminacji błędów jakie zostały znalezione w poprzednich wersjach. Zaktualizowano również część oprogramowania. Wydanie to działa w oparciu o jądro systemu w wersji 2.6.38.2.

Ze środowisk graficznych mamy do wyboru KDE 4.6.1 oraz GNOME 2.32. W systemie znajdziemy również niedawno wydaną przeglądarkę internetową Mozilla Firefox 4.0.

Twórcy systemu poszukują testerów, którzy pomogą ulepszyć stabilne wydanie dystrybucji. Pełna lista zmian dostępna jest w notce o wydaniu.

 • tom2090

  Super :). Trzymam kciuki za ten projekt bo z tego co widzę będzie to kawał dobrej roboty. Pozdrawiam :).

 • Ciekawe jak z aktualnością i ilością paczek będzie, a także ze wsparciem dla 64 bitów.

 • Greg

  Zapewne tak jak Mandriva. repozytoria powinny być kompatybilne.

 • Co do podpinania repo z najnowszej, niestabilnej Mandrivy to radzę tego nie robić. W nadchodzącej wersji będzie m.in. nowa wersja RPM. Jak dla mnie cała ta Mageia to kolejny bezsensowny rozłam.

 • Greg

  Też tak uważam. Tak samo jak w przypadku OO. Znacie jakiś fork, któremu się udało?

 • Niby są projekty, które wyprzedzają swoich poprzedników np. Audacious, ale ludzie powinni umieć się dogadać. Bo czym różni się Mageia od Mandrivy? Na pewno wygląd i starsza wersja menedżera pakietów. Ja na ich miejscu zająłbym się innymi rzeczami. Po pierwsze coś bym zrobił z instalacją oprogramowania, bo jest dość mocno zasobożerne. Możnaby wymienić urpmi/rpmdrake na coś lżejszego np. Smarta. Smarta ma już Unity więc może lepiej wesprzeć ten projekt zamiast tworzyć własny. Dla Smarta można by zrobić nowe, lepiej wyglądające GUI – mogło by z tego skorzystać wiele dystrybucji lub wdrożyć lepiej PackageKita. Inna sprawa to dostępność oprogramowania – do Ubuntu to Mandrivie sporo brakuje a co dopiero Mageii. Jaki jest sens robienia czegośco nie będzie zbytnio różniło się od pierwowzoru? Ale cóż, ich czas, ich sprawa choćtraci społeczność ;-/

 • Dlatego w sumie szybko nie planuję przesiadki, bo jeszcze nie sądzę, że jest sens to robić. Gdy tylko wróci mi dysk z naprawy to na nim postawię na początek i zobaczę jak działa ten system

 • Greg

  A korzystaliście kiedyś z Mandriva PowerPack? Warto?

 • Ja nie korzystałem, ale warto postawić sobie pytanie – co potrzebnego może dać Ci PowerPack względem wersji One? Oprócz paru dodatków to przecież zwykła Mandriva. No chyba, że chcesz wesprzeć finansowo dystrybucję to jak najbardziej ;-)

 • Z tego co czytałem to nie wiele się różni wersja One od PowerPack, a przynajmniej dla mnie. Wszystko jestem sobie w stanie sam skonfigurować :)