Mageia – kolejny fork Mandriva

Mageia – kolejny fork Mandriva

przez -
32 1359
Mageia

Jak wiadomo ostatnimi czasy firma Mandriva przechodzi poważny kryzys finansowy i nie jest pewny jej dalszy los. Wiele razy była tworzona jej odnoga, jak choćby projekt PCLinuxOS, który trzyma się aktualnie dobrze i jest dystrybucją ciągłą. Wielu pewnie pamięta początki dystrybucji Mandriva w postaci Mandrake, która również miała nieznane problemy finansowe. Nowo powstająca dystrybucja na bazie kodu Mandriva zwie się Mageia.

Na oficjalnej stronie Mageia.org nie ma podanych za wielu informacji. Znamy natomiast ludzi, którzy pracują nad projektem oraz ile krajów na razie posiada lokalizacje stron w swoim ojczystym języku. Osoby chętne do pomocy są mile widziane, jako że społeczność liczy sporo osób.

32 Komentarze

 1. APT – ble!

  Jak dla mnie, Mandriva była zawsze niedopracowana. Sprawiała dobre wrażenie na starcie, takie przyjazne, ale jej potrzeba doszlifowania szczegółów. No i niektóre rzeczy mogli zrobić lepiej. Albo użyć tego, co wszyscy. Ich rozwiązanie WiFi u mnie nie działało :> .

 2. Mnie bardzo zirytował program partycjonujący instalatora. Korzystałem z Debianowego, Fedory, Ubuntu i nie miałem problemów. PCLinuxOS ma podobny i to był powód, dla którego nie wybrałem tej dystrybucji.

  APT nie jest wcale zły. W niektórych przypadkach jest lepszy i szybszy, niż yum, który potrafi nieźle system spowolnić.

 3. Yum już nie jest taki wolny. A co do APT, nienawidzę go za podejście. Ja chcę coś zainstalować, brak mi jakiś zależności, a idiota proponuje mi, że wszystko usunie, zamiast doinstalować, zignorować etc. Braaawo, rzeczywiście tego chciałem.

  Nie lubię i koniec :D ! Zypper jest przyjemny.

 4. Mandriva zawsze była udomowioną wersją RH. Wtedy Fedora raczkowała. Niestety albo stety Red Hat zaczyna lepiej wspierać Fedorę to Mandriva traci.

 5. APt jest szybsze na słabszych kompach pokroju i386, i486. Na tym widać zauważalną różnicę w wydajności obu menadżerów pakietów. Poza tym yum pochłania więcej RAM i procka podczas pracy, aniżeli apt.

 6. Chyba nie wiecie ale Mandriva jako spółka ma jakies 30 MLN Euro długu… jak widać francuzi nie są dobrzy w zarządaniu.

  Nowi inwestorzy, postanowili zwolnic wszystkich z Edge-IT, czyli osoby które miały największy wpływ na dystrybucję. Mandriva ma za zadanie skupić się na systemach serverowych i korporacyjnych, następne wydania planowane są na koniec drugiego półrocza 2011. Ogólnie Mandriva jako dystryvucja już nie istnieje.

  Najnowsze wydanie Xfce http://blog.mandriva.com/2010/09/06/mandriva-xfce

 7. Francuzi nie są tak źli.. w końcu mamy tego samego pracodawcę ;)

  Jako "jeszcze" aktywny deweloper też mam dobre wspomnienia… w końcu to już 5 lat. Startując z czystym projektem, masz duże szanse na to ze nie popełnisz starych błędów z przeszłości.

 8. Mdv nie jest złym systemem… tylko osoby ktore mialy najwiekszy wklad odeszly(najwiecej w tym roku, w poprzednim troche mniej). Pozostali tylko sciemniacze z Brazylii ;)

 9. Ja Was pogodzę.Każdy linux w tym Mandriva jest dobry ,ale dla osób mających czas na zabawę no i mających niezłą wiedzę informatyczną.

  Natomiast dla tych, którzy tylko pracują na systemie ,a ich głównym celem jest obsługa konkretnych programów i nie mają czasu na poprawianie tego i owego -tylko Windows.

  Piszę to na podstawie doświadczeń w praktyce. Testowałem chyba ze 20 dystrybucji w tym Suse, Mandriva,Ubuntu

  i niestety każda z nich przegrywa z Windows 7…..

 10. Mandriva byla moją pierwszą dystrybucja i żadna inna nie zrobiła na mnie tak dobrego wrażenia jak Mandriva. Co do programu do partycjonowania to nie wiem dokladnie o co chodzi bo dla mnie jest spoko – poradziłem sobie z nim kiedyś jako totalny lamer. A jeszcze jakiś czas temu jako kilkuletni użytkownik miałem problemy z partycjonowaniem dysku w openSUSE (pamiętam, że to jakoś strasznie poplątane). Ubuntu może się schować przy Mandrive jeżeli chodzi o łatwość obsługi, narzędzia konfiguracyjne itp. Niestety Mandriva nie posiada takiej licznej społeczności i popularności jak Ubuntu. Co do losów Mandrivy to mamy już Mageia, polską dystrybucję XtremeOS (nigdy się nie mogę zabrać za jej przetestowanie ;-P ), PCLinuxOSa oraz Unity Linux. Zobaczymy co to będzie…

Odpowiedz