Mandriva Linux 2008 Beta 1

Mandriva Linux 2008 Beta 1

przez -
0 386
Mandriva

Rozpoczął się proces testowania nowej edycji systemu Mandriva Linux 2008. Na serwerach FTP ukazało się właśnie pierwsze wydanie Beta o kodowej nazwie Cassini. Warto wypróbować tą edycję ponieważ wiele z zaplanowanych dla 2008 funkcji zostało już zaimplementowanych i nie ma bardzo poważnych błędów.

Co nowego?
Wraz ze zmianą numeru głównego wersji systemu na 2008 wprowadzone zostaną duże zmiany w dystrybucji. W 2008 pojawią się same “świeżynki”:

  • jądro w wersji 2.6.22
  • KDE 3.5.7.
  • testowa wersja KDE 4
  • XFCE 4.4.1
  • Compiz Fusion
  • X.org 7.3
  • OpenOffice.org 2.2

Zmiany są ciekawe. Szczególnie interesujące jest lepsze wsparcie menedżera okien XFCE, które działa teraz znacznie lepiej w Mandrivie. Jest to efekt podjętej w maju współpracy między programistami XFCE oraz programistami ze społeczności Mandrivy. Bardzo wiele spodziewam się po trójwymiarowym pulpicie – Compiz Fusion, który powstał po połączeniu z Berylem. Prawdopodobnie pojawi się także narzędzie, które pozwoli na automatyczne przeniesienie danych użytkownika np. z systemu Windows. Byłoby to bardzo duże ułatwienie dla początkujących.

Łatwiejsza konfiguracja sieci i lepsza obsługa WPA
Mandriva posiada wiele programów do konfiguracji i zarządzania siecią. W wydaniu 2008 pojawi się pojedyncza, skonsolidowana aplikacja łącząca funkcje już istniejących. Użytkownik będzie mógł ustawićwszystkie parametry w jednym miejscu. Do programu dodana zostanie także obsługa uwierzytelniania WPA-EAP (‘WPA Enterprise’) oraz narzędzia poprawiające bezpieczeństwo sieci bezprzewodowej.

Lepsza obsługa sprzętu
Jak to ma miejsce w każdej wersji, również w tej wprowadza się wiele usprawnień w identyfikacji i obsłudze sprzętu. W tej chwili wszystkie urządzenia wykorzystujące PCI ID (karty PCI, AGP, PCI-E, wiele urządzeń zintegrowanych z płytami głównymi i karty Xpress) obsługiwane są przez autorski system ldetect, który posiada własną bazę danych identyfikatorów kart. System działa całkiem nieźle, a baza danych jest dobra.

Jednak wadą tego rozwiązania jest konieczność czasochłonnej ręcznej konserwacji pochłaniającej czas, który programiści mogą wykorzystać na coś innego. W wersji 2008 wykorzystany będzie bardziej standardowy, wykorzystywany w wielu dystrybucjach system identyfikacji sprzętu. Baza danych identyfikatorów urządzeń będzie pobierana z Linux PCI ID Repository (http://pciids.sourceforge.net).

System będzie wykorzystywał aliasy modułów jądra, który będzie kojarzył urządzenia z właściwymi sterownikami. Podobny los spotka urządzenia USB, które są już wykrywane przez moduły jądra. Efektem zmiany powinna być lepsza obsługa sprzętu i bardziej zautomatyzowana instalacja sterowników.

Pobieranie i instalacja
Na serwerach FTP dostępne jest wydanie Free na trzech płytach CD, na płycie DVD oraz mini ISO. W tej chwili trwa aktualizowanie mirrorów więc może się zdarzyć, że na niektórych serwerach nie ma jeszcze wszystkich obrazów. Na razie niedostępna jest wersja One. Oznacza to, że na obrazach ISO niedostępne są w tej chwili zamknięte sterowniki. Można je jednak pobrać z cookera, z repozytoriów non-free.

Obrazy ISO można pobrać z serwerów FTP z katalogu devel/iso/2008.0. Adresy serwerów znajdują się na stronach Wiki. Instrukcja instalacji znajduje się na stronach polskiego Klubu Mandrivy

Testy, testy, testy…
Prosimy o pomoc w testowaniu wydania. Im więcej błędów wykryjemy teraz, tym lepsze będzie wydanie finalne. Zapraszamy więc do zagłaszania błędów na nowej Bugzilli.

Podobne artykuły

Mozilla Firefox 23

przez -
0 149
PHP

przez -
0 152