Mandriva Linux 2009.0

Mandriva Linux 2009.0

przez -
9 1034
Mandriva

Wydana została wersja 2009.0 popularnej dystrybucji Linuksa o nazwie Mandriva. Wersja ta pracuje pod kontrolą jądra 2.6.27 oraz posiada serwer garafiki X.org 7.3. W systemie znajdziemy jak zawsze wiele zmian w wyglądzie dystrybucji. Do dyspozycji mamy GNOME 2.24 oraz środowisko KDE 4.1.2 oraz 3.5.10 (opcja do instalacji) wraz ze schematem graficznym Ia Ora.

Również domyślny instalator systemu – DrakX, został upiększony oraz napisany od nowa. Pojawiło się w nim kilka istotnych zmian, dodano nowe funkcjonalności dzięki czemu instalacja systemu jest jeszcze prostsza.

Mandriva 200

Bardzo ciekawym funkcją jaką otrzymał menadżer pakietów urpmi jest możliwość usuwania zależności, które zostały uznane za niepotrzebne. Pojawiło się również wsparcie dla zaszyfrowanych partycji. Można nimi zarządzać z poziomu takich narzędzi jak diskdrake i LUKS. Dodano lepsze wsparcie dla kart graficznych ATI (sterownik w wersji fglrx 8.522) oraz NVIDIA (sterownik w wersji 177.70). Pojawiło się wsparcie dla takich kart jak: GeForce GTX 2xx, Radeon HD 4870.

System również obsługuje większą liczbę urządzeń. Dodano możliwość synchronizacji systemu z urządzeniami pracującymi pod kontrolą systemu Windows Mobile 2003 lub Windows Mobile 5+. Niestety ta funkcjonalność nie jest dostępna z poziomu KDE z braku wtyczki opensync. Sterownik do kart bezprzewodowych madwifi został zastąpiony przez Open Sourceowe rozwiązanie ath5k.

Dystrybucja została jak zwykle wydana w trzech wersjach:

 • Mandriva One – wersja LiveCD mieszcząca się na 1 płycie CD.
 • Mandriva PowerPack – pudełkowa wersja wraz z supportem oraz takimi aplikacjami jak LinDVD, Scilab oraz 03 Spaces.
 • Mandriva Free – wersja darmowa zawierająca tylko wolne i otwarte oprogramowanie. Wydanie to zajmuje 3 płyty CD.

System można pobrać z ftp.free.fr.

 • Kawał dobrej roboty, pracuje na tej Mandrivie od wersji alpha1 i już wtedy nadawała sie do w miare normalnego używania. Moim zdaniem jedna z lepszych dystrybucji, można zaoszczędzić wiele czasu na konfiguracji systemu, już nie chodzi o samą łatwość, ale właśnie o czas uzyskany dzięki tej łatwości. Często się zdarza tak że potrzebuje się czegoś na już i tak np. udostępnienie neta, wraz z serwerem dhcp to kwestia kilku(nastu) kliknięć i działa od razu, a jak ktoś później znajdzie czas i go interesuje jak to działa (ja) to zawsze może sobie zaglądnąć do plików konfiguracyjnych :)

 • Pingback: Mandriva 2009.0()

 • Pingback: Silezja.eu » Blog Archive » Mandriva 2009.0()

 • POMOCY!!!

  co zrobić aby mandriva działał na telewizorze lcd HD 1366X768 przez kabel HDMI- bo teraz nie mam dostępnej odpowiedniej wysokiej rozdzielczości w linuxie na liście wyboru a na windows XP mam-jest OK. mój komp ma kilka lat

 • Może zainstaluj sterowniki do karty graficznej?

 • mandrivaboy

  Witam bardzo mi sie podoba ten system .Mam pytanie bo sie zabardzo nie znam natomiast opinie mam tylko taka ze wzgledu na wyglad tego systemu operacyjnego .Jest ich kilka wersji mandriva 2009 za free i platne wersje sciagnolem sobie za free ale mialem z nia problemy troche zwolniala mi kompa praktycznie nic nie umialem zrobic .No i moje pytanie jest takie czy platna wersja jest inna czy jest taka sama jak free i czy lepiej jest zakupic i jaka jest wogole roznica pomiedzy tymi wydaniami bo odmian jest sporo 64 bity 32 bity potem cd1 okolo 700mb i te platne oczywiscie .Pozdrawiam .

 • A chociaż wiesz czym się różni wersja 32 od 64 bitowej? :]

  Przecież na stronie Mandrivy masz napisane co zawiera wersja płatna. Tak trudno przeczytać?

 • mandboy

  ja nic nie wiem nic nic nic !! gdzie sie wychowalem no gdzie ?nie wiem co zawiera platna wersja nawet nie wiem ! xD

 • Pingback: Szczegółowa instalacja Mandrivy Linux 2009.0 Free | thecamels.org()