Mandriva pod rządami społeczności

Mandriva pod rządami społeczności

przez -
15 1258
Mandriva

Mandriva, niegdyś najchętniej wybierana dystrybucja Linuksa, dzisiaj boryka się z poważnymi problemami finansowymi i widmem bankructwa. Historia tej dystrybucji jest doskonałym studium przypadku amerykańskiego snu, gdzie każdy pucybut może zostać milionerem. Podobnie jest i w tym przypadku, jednak bez perspektyw na trwający „happy end”.

Mandriva to francuska dystrybucja, która zasłynęła wdrożeniem łatwych i przyjaznych interfejsów. Jej opiekunem była firma MandrakeSoft (i wtedy też dystrybucja ta nazywała się Mandrake Linux). Na fali sukcesów, w 2005 roku MandrakeSoft przejęło brazylijską firmę Connectiva, zmieniono nazwę z Mandrake na obecną oraz zaczęto rozszerzać siatkę swoich dystrybutorów. W Polsce oficjalnym partnerem była firma Amazis.net.

W 2006 zarząd spółki zwolnił Gaëla Duvala – współzałożyciela firmy, po którym zwolniono wielu innych pracowników. Jakiś czas później Mandriva popadła w kłopoty finansowe. Znowu. Tym razem jednak nie stworzono skutecznego planu ratunkowego. 8 maja 2010 r. oficjalnie ogłoszono informacje o zamiarze sprzedaży firmy. W międzyczasie Amazis.net odmówiło dalszej obsługi polskich klientów ze względu na wysokie opłaty licencyjne i zaprojektowało własny system o nazwie XtremeOS. We wrześniu 2010 r. społeczność odcięła się od firmy i stworzyła fork o nazwie Mageia.

Mandriva musiała upaść i robiła to bardzo nieskutecznie. Kilkakrotnie ogłaszano termin bankructwa, który potem przesuwano. Znaleziono sponsorów, którzy chętni byli wyłożyć potrzebne pieniądze, a którzy byli blokowani przez mniejszościowego udziałowca.

Dzisiaj Mandriva stoi na rozdrożu dróg, które najwidoczniej prowadzą ją donikąd. CEO spółki, Jean-Manuel Croset na na firmowym blogu ogłosił, że „system wraca do społeczności” i to właśnie społeczność będzie przewodzić rozwojowi dystrybucji. W skład społeczności wejdzie oczywiście przedstawiciel spółki, ale i wszyscy zainteresowani. Czy jest to akt desperacji? Trudno powiedzieć. Może to faktycznie jedyna rozsądna decyzja, wszak społeczność już raz uratowała zarząd MadrakeSoftu.

Rzecz w tym, że obecna społeczność to nie ta sama grupa co kiedyś, a jedyne deklaracje na jakie może liczyć spółka to „Nie ufamy Mandrivie ani chwili dłużej i nie sądzimy, aby firma ta (lub jakakolwiek inna) była bezpiecznym gospodarzem dla takiego projektu„.

15 Komentarze

  1. Niestety czasy Mandrake (mojego pierwszego Linuksa) odeszły już dawno temu. Sam nie jestem przekonany, czy zainstalowałbym ponownie ten system patrząc jak działa firma, która tym zarządza. Wydaje mi się, że oddanie systemu ponownie do społeczności jest aktem desperacji i brakiem pomysłu na ratowanie firmy.

    Chcąc czy nie, społeczność zajęła się Mageią i raczej nie powróci do Mandrivy.

    • Mageia ma się raczej dobrze, są bliscy wydania 2 edycji systemu. Nawet jeśli Mandriva ma zostać przekazana w ręce społeczności, to ja się zapytam: Jakiej społeczności? Bo ta stara już opiekuje się Mageią.

  2. Niech zdechną bo tylko siarę robią. Jak tak można spierdolić tak fsajny system. To samo inna firma zrobiłą z Auroxem :/

  3. O kolejne wieści o umierającej Mandrivie, która nie może umrzeć. Akt desperacji ze strony firmy i tyle. Troszkę za późno.

    Kto z was korzysta z Mageii?

  4. Dziwne że na tym portalu są omijane wiadomości o magei. Tylko nie piszczie żebym sam je napisał bo tej rzeczy to nie pootrafie.

Odpowiedz