MariaDB – nowa alternatywa dla MySQL

MariaDB – nowa alternatywa dla MySQL

przez -
8 2568
MariaDB

MariaDB jest projektem zarządzanym przez Open Database Alliance i ma stanowić alternatywę dla bazy MySQL. Twórcą projektu jest Michael „Monty” Widenius, który w lutym bieżącego roku opuścił firmę Sun Microsystems. Był on jednym z twórców bazy MySQL.

Maria Widenius

Nazwa projektu powstała od imienia najmłodszego dziecka Wideniusa. Kod bazy opiera się o MySQL 5.1 i jest dostępny na licencji GPL w wersji 2. Silnikiem składowania danych w bazie jest silnik Maria, który powinien pojawić się również w MySQL 6.0. Zastąpi on całkowicie dotychczasowy MyISAM.

Nowy silnik ma również być kompatybilny z InnoDB dzięki XtraDB. Baza danych posiadać będzie obsługę transakcji, zostanie zoptymalizowana pod kątem indeksów oraz pól tekstowych.

8 Komentarze

  1. […] Oracle ostatnimi czasy bardzo naraziło się społeczności wolnego oprogramowania. Wpierw porzuciło praktycznie rozwój OpenOffice-a, oddając go pod skrzydła fundacji Apache, a następnie przejmując Suna z bazą danych MySQL i zmieniając całkowicie model biznesowy rozwoju. Spowodowało to oczywiście powstanie dwóch nowych projektów: LibreOffice oraz MariaDB. […]

Odpowiedz