Ubuntu MATE - logo

Ogłoszono wydanie MATE 1.8, środowiska graficznego które jest kontynuacją znanego wszystkim GNOME 2. Projekt został stworzony przez społeczność użytkowników systemu Arch Linux i z każdym wydaniem jest coraz bardziej udoskonalany. MATE 1.8 miało domyślnie bazować na bibliotece GTK3, jednakże ze względu na ilość pracy, przeniesiono te plany na wersję MATE 1.10. Aktualnie większość aplikacji GTK3 integruje się dobrze z pulpitem.

Zmiany, jakie zaszły:

 • Control Center: dodano wsparcie dla menedżera okien Metacity
 • Marco (menedżer okien): dodano tiling side-by-side (przyleganie okien)
 • Caja (menedżer plików):
  • Dodano opcję do używania jednostek IEC, zamiast SI
  • Dodano opcję Otwórz główną lokalizację w menu kontekstowym, w widoku szukania
 • Panel: Dodano wsparcie dla okna uruchamiania i otwierania menu głównego poprzez klawiszologię Metacity
 • Wygaszacz ekranu: pokazuje datę i czas w oknie blokowania ekranu
 • Aplety:
  • Dodano funkcję Cofnij do apletu Notatek
  • Dodano aplet Komenda, który pokazuje wynik komendy
  • Przepisano aplet Timer w C
  • Wciśnięcie środkowego przycisku myszy na aplecie Głośności przełącza stan wyciszenia
 • Dodano poradnik użytkownika MATE User Guide
 • Dodano narzędzie mpaste dla paste.mate-desktop.org
 • Eye Of MATE (przeglądarka obrazków): dodano tryb przewijania w pokazie obrazów

34 Komentarze

  • Problem z vsync? Tzn jaki? Używam mate od minta 13 i nic z tym nie miałem problematycznego.

  • Też znam Minta, tak na dobre od wersji 13 i na moich kartach graficznych jest problem z Vsync. Jaki… poczytaj co się dzieje jak jest taki problem. Używam różnych kart… nvidia (sterownik otwarty i zamknięty), intel i radeon z otwartymi sterownikami. Zawsze jest problem.

   Trochę o tym napisałem na swojej stronie http://linuxmint13.freesoftware.cba.pl/

  • Uuufff.. Dogrzebałem się tam w końcu.. ;)
   Jeśli mowa o wideo, nigdy nie miałem tego problemu. Nawet na totalnie starym kompie. Wsio to kwestia odpowiedniego ustawienia systemu.

  • No możliwe, że to jedynie kwestia ustawień… tylko niech ktoś w końcu mi podpowie jakich. W Xfce też jest ten problem i tutaj to na pewno nie jest kwestia ustawień.

  • Osobiście także miałem problem z vsync. Pamiętam, że znalezienie rozwiązania tego problemu zajęło mi około tygodnia, lecz okazało się ono dość proste. Otóż wyłączyłem domyślny kompozytor okien (w moim przypadku w XFCE) i zastosowałem kompozytor o nazwie Compton. Z odpowiednimi parametrami (po instalacji w terminalu wpiszcie –help i pojawi się lista dostępnych parametrów i funkcji) dodałem go do programów autostartu. W moim przypadku taki zabieg zdał egzamin. Mam nadzieję, że pomogłem. Pozdrawiam serdecznie.

  • Przepraszam za kolejny błąd. Nie –help tylko compton –help. Ale ze mnie gapa :D. Pozdrawiam.

  • Nie używam MATE ale miałem podobne problemy przy Xfce na Radku 7670M, jednak wystarczyło włączyć wsparcie sprzętowe w Catalystach i problem znikał. Gdzie to się dokładnie włączało i jak nazywała się ta opcja to Ci nie powiem;) bo jakiś czas temu sprzedałem lapka i teraz nie mam dostępu do gpu AMD, ostała mi się jeno nVidia w desktopie, na której żadnych problemów nie zaobserwowałem.

  • Zapomniałem dodać żebyś spróbował też innego distro, np. Manjaro możesz uruchomić live z zamkniętymi sterami (tylko unetbootin z tego co pamiętam tego nie łapie, bootowalny usb lepiej przygotować przez LiLi
   http://www.linuxliveusb.com/
   jeśli masz gdzieś dostęp do win)
   u mnie na Manjaro 0.8.9 i zamkniętych sterach z nv nie ma najmniejszych problemów, (czego o Xubuntu 12.04/13.04/13.10 powiedzieć nie mogłem)

  • Widziałem już kiedyś ten poradnik, jakiś czas temu też siedziałem na eOS, twój poradnik zapadł mi w pamięć, bo zastanawiałem się komu się chciało tyle pisać;)
   …no ale tego „amatora” w nazwie to chyba ze skromności umieściłeś?;)

  • Nie, myślę, po już długim czasie używania tego systemu, napisania (w większości powielenie pierwszego poradnika) kilku poradników. Mnóstwa przeczytanych zdań o tym systemie dalej prawie nic o nim nie wiem. Taka powierzchowna wiedza, rzeczy, które przydają się do codziennego używania systemu w domu. Więc nic w tym profesjonalnego :) Ale cieszy mnie fakt, że na pewno pomogłem przynajmniej paru osobom wystartować i chociaż trochę zrozumieć podstawy… bez wertowania mnóstwa stron tak jak ja to robiłem i robię do tej pory.

  • Pamiętam, że instalowałem Fusion Icon, (bo używam compiza) potem w nim włączałem bezpośrednie renderowanie i jeszcze jedną opcję. Nie pamiętam nazwy (Fusiona nie używam już na 15, bo ma błąd niestety), ale była ona zaraz pod tą pierwszą. Do tego poprawnie zainstalowane stery własnościowe od grafy. Aha i w SMplajer musowo trzeba wpisać „xv,” we właściwościach wideo – jeśli nie mamy grafiki ze wspomaganiem GPU. Jeśli taka jest, wpisujemy (wybieramy) vdpau. I zero przycinek. Pamiętam, że swego czasu kumpel się nawet dziwił mocno, że na athlonie jednordzeniowym filmy w 720 zapierniczały mi bez przycięć. ;)
   A grafę miałem baaardzo leciwą FX5200, do której były stery tylko z serii 173.x
   Poza tym vsync przy ekranach cyfrowych (lcd, plasma itd) niewiele daje w praktyce. Obraz i tak wyświetla się w 60 hercach, a jak wiadomo vsync służy głównie do wymuszenia i/lub korekcji wyświetlania obrazu z odświeżaniem ekranu w pamięci bufora ramki. Innymi słowy nie raz ekrany nie wyrabiają z ilością obrazów na sekundę przesyłanych przez kartę graficzną. Stąd mogą się brać różne cyrki z filmami, grami itd.
   Z praktyki powiem, że jaja z przycinkami mogą być często nie od softu, a od sprzętu – kichowate kable, marnej jakości komponenty użyte do budowy kart graficznych (głównie pamięci i zegary kart) itd.
   Tu nie ma reguły. Trzeba sprawdzać wsio :)

  • Kilka różnych kart graficznych, dosłownie różne komputery. Efekt ten sam w Mate i w Xfce… nie występuje na Unity, Cinnamon, KDE, Pantheon, Gnome 3. Nie występuje też w Windows. A instalowanie dodatkowych programów to nie jest normalne rozwiązanie, szczególnie dla zaczynających używanie Linuksa. Vdpau działa na x5200? I tutaj nie chodzi o żadne przycinanie. Tylko przecinanie obrazu. Nie objawia się jedynie przy oglądaniu wideo, ale też przy przesuwaniu okien programów, przesuwaniu stron internetowych.

  • Nie, na 5200 nie działa vdpau, no coś Ty ;) za stara karta. Tak też myślałem, że tnie poza filami również. To problem ze scrollingiem.
   Gdzieś na launchpadzie jest bugtrack, w którym jest wpis jak to ogarnąć.
   Jak sobie przypomnę gdzie to było, wrzucę na Miętowego G+
   Ja ogólnie wszędzie gdzie się dało mam włączone przyspieszenie sprzętowe. Czy to filmy, czy Chromium, czy flasz..
   Co do programów, nie musisz ich używać.. Fusion jedynie ułatwia włączenie opcji, których inaczej musiałbyś szukać w ccsm oraz w dconf’ie.
   :)

  • Na swoich komputerach po prostu używam dystrybucji z GUI, które bez jakiś dodatkowych zabiegów oferują to co powinny. Bo opisane kwiatki nie są jakimś fju bździu.

  • Czyli dalej twierdzisz, że to jest normalne. Żeby uzyskać podstawową funkcjonalność trzeba posiłkować się dodatkowym softem lub grzebać w ustawieniach? Jednak wolę używać GUI, które tak podstawowe opcje zapewni mi od razu.

  • Chryste! Niczego nie twierdzę. Piszę, że to JEDYNIE apka UŁATWIAJĄCA życie. Nic więcej. Chcesz – używasz.. nie to nie i już.
   Ale nie psiocz potem, że masz problem z dotarciem do i użyciem jakiś tam, głęboko zakopanych w systemie ustawień.. No.
   Bo już nie wiem, jak to jaśniej napisać?
   GUI normalnie masz, jedynie musisz wiedzieć, że problem dotyczy „takich a takich” ustawień, by je zmienić. Ale skąd masz to wiedzieć?
   Skoro tego nie ma na wierzchu? hmm.. Proste moim zdaniem.
   Ja też musiałem kiedyś grzebać równo w oesie, żeby mi jakieś tam kwestie śmigały, ale się dogrzebałem, ustawiłem i działa.
   Nie masz nigdzie powiedziane, że wsio będzie śmigać ootb.
   I w tym cały urok linuksa, że czasem trzeba usiąść, odpalić czy gui, czy terminal i trochę pokombinować.

  • Mówię o podstawowej funkcjonalności. Szczególnie w dystrybucji Mint, która kierowana jest do najmniej zaawansowanych użytkowników.
   Więc taki ktoś włącza sobie system, instaluje sterowniki, włącza nawet odpowiednie opcje w panelu sterowania karty graficznej… a tu dalej kupa.
   To nie są jakieś dodatkowe opcje, których zazwyczaj się nie używa. To jest podstawa komfortowego używania GUI. Jeżeli system operacyjny oferowany jest z Mate na starcie to dlaczego bez tego co trzeba, bądź z błędami? Może jeszcze niech startują Minta bez dekoracji okien, a użytkownik będzie instalował dconf-editor żeby odszukać opcje odpowiedzialne za wyświetlenie tego. Albo instalował dodatkowe programy zanim włączyć podstawową funkcję dotyczącą elementów GUI na ekranie.

   Nie wiem czy zauważyłeś też to że, nie chciałem podpowiedzi jak wyeliminować błędy (tak jak ciągle mi próbujesz pomóc w ten sposób) tylko czy wyeliminowano już błędy.

   No i dokładnie jak napisałeś… nie chcę, nie używam. Jest mnóstwo środowisk graficznych (GUI), które jakoś oferują na starcie to co trzeba.

   A moje pytanie zostało bez odpowiedzi.

  • Widzisz, zamiast psioczyć wystarczyło zajrzeć w rls notes i było by jasne. Tak, zostało to poprawione. Już w edycji 1.6.2.x
   Ps. Nie pomagam, jedynie wspomniałem o jakimś narzędziu. I już. Po sprawie.
   Aha, dconf jest już w Mate, także jego również nie trzeba instalować,
   zastąpił od wersji 1.6.x mateconf-editor’a.
   eot.

  • Ciekawe kiedy wreszczie zrobią sie paczki dla Debiana :) Czekam z niecierpliwością.

  • Ciekawe kiedy jakiekolwiek się zrobią? Minął tydzień a tylko w repozytorium dev jest trochę pakietów w wersjach 1.8. Na debianie Jessie działają w miarę poprawnie. Nadal jest błąd z kolorowaniem tekstu pod ikonami na pulpicie w caja, a mozo 1.70.90 się wywala przy starcie z powodu błędu w pythonie… (1.6 działa poprawnie).

  • Tymczasem u mnie Mate zgłupiało i nie uruchamia się menedżer okien przy starcie, bóg wie czemu.

Odpowiedz