Matthew Garret i Sarah Sharp mają dość społeczności jądra Linux i odchodzą

Matthew Garret i Sarah Sharp mają dość społeczności jądra Linux i odchodzą

przez -
10 1935
Linux Tux

Sarah Sharp to znana programistka oraz krytyczka ostrego języka, używanego przez Linuksa Torvaldsa i innych. Matthew Garret natomiast to osoba znana z pracy nad UEFI, Shim Secure Boot oraz certyfikatami Secure Boot. Obecnie jest członkiem rady dyrektorów Free Software Foundation oraz członkiem Rady Technicznej w Linux Foundation. W ciągu ostatnich dni oboje postanowili zrezygnować z pracy nad jądrem Linux i oficjalnie odeszli z zespołu głównych programistów. Co jednak spowodowało takie reakcje i czy pociągnie to więcej osób?

Otóż Linus Torvalds i listy mailingowe jądra Linux są znane z tzw. mówienia sobie prosto w oczy i szczerych wypowiedzi. Wiele razy było tak, że ludzie nie okazywali sobie za grosz szacunku osobistego i potrafili wyśmiewać, wyzywać, przeklinać, a nawet życzyć śmierci. Oczywiście szanowali umiejętności techniczne i osiągnięcia innych.

Sarah Sharp zrobiła wpis na swoim blogu, w którym oznajmiła, że nie chce mieć nic wspólnego z taką społecznością i odchodzi. Nie wyśle już nigdy więcej żadnego kodu, czy raportu o błędzie, chyba że będzie musiała zrobić to pod przymusem.

Podobny wpis, aczkolwiek mówiący o zupełnie innym problemie popełnił Matthew Garret: Going my own way. Nie spodobała mu się reakcja społeczności na odejście Sarah Sharp, a także że Linus jest zadowolony ze swojego zachowania wobec innych. Przypomniał także osobiste wycieczki słowne, w kwestii obsługi podpisów Microsoftu w jądrze Linux, oraz o kłótnie w kwestii wprowadzenia secureleveli z BSD w jądrze.

 • Pingback: Matthew Garret i Sarah Sharp mają dość społeczności jądra Linux i odchodzą()

 • PluszowyMis

  pewnie przeszli do m$ a co do braku szacunku to musze się zgodzić bo ostre słowa czasem padają.

  • Ollbi

   Do jakiego MS? Ja przepraszam, ale jeżeli by Cię zwyzywali co chwilę od nie wiadomo jakich, to też byłbyś w stanie wytrzymać?

  • Piotr Mierzwiński

   Co do przejścia obydwojga programistów to z tego co wiem pani Sarah Sharp pracuje w Intelu nad sterownikami grafiki dla Chrome OS-a. Natomiast pan Matthew Garret utworzył swoje odgałęzienie (ang. fork) dla jądra Linuksa wprowadzając tam sporną obsługę SecureLevel z BSD. Nie wiadomo gdzie aktualnie pracuje.
   http://linux.slashdot.org/story/15/10/06/1553233/matthew-garrett-forks-the-linux-kernel

 • 123qwe

  Czyli zdrowa atmosfera tam panuje, jak miedzy dobrymi znajomymi. Lewaczka się spiela i sobie poszla a koles mysli, ze zaplusuje, i ze jej cycki przynajmniej w jpg teraz zobaczy. ;)

  • Ollbi

   Eeeee, jaka lewaczka? :-P

  • 123qwe

   Wnioskuje po tym tekscie, ze niepodobalo sie jej to, ze ta grupa nie jest poprawna politycznie, takze lewaczka :)

  • Michał Hanusek

   A wiesz co to poprawność polityczna?

  • Jack

   Po wpisie widać że nie wie ;)

 • gosc

  To mnie dziwi, tam przecież non stop były przepychanki. Ja sobie to oglądałem jak taki “wędrowny teatrzyk”, jakie w zamierzchłych czasach jeździły po wsiach zadowalać gawiedź :). Dla młodszych, mniej łagodna wersja tego co wyprawiało się między Commodorowcami i Atarowcami w latach 80 i 90-tych, albo w pewnych czasopismach o grach później. Musiała być jakaś inna przyczyna, której zapewne nie poznamy.