MenuetOS

MenuetOS

przez -
1 1893
System operacyjny, systemy operacyjne

MenuetOS jest 64 bitowym systemem operacyjnym napisanym w asemblerze FASM (Flat Assembler). Istnieje również 32 bitowa odmiana tego systemu, której rozwijanie zostało zakończone w roku 2008. MenuetOS wydawany jest na licencji GPL i został napisany przez Ville Mikaela Turjanmaa. System mieści się na dyskietce 3,5″. Najnowsza wersja oznaczona numerem 0.92G wspiera Digital TV (dvb-t).

Od roku 2004 liderem projektu został Mike Hibbett, twórca stosu TCP/IP dla MenuetOS. W systemie znajdują się kompilatory oraz crosskompilatory dla języków wysokiego poziomu. System wspiera karty graficzne zgodne ze standardem VESA (Video Electronics Standards Association).

System ten posiada GUI wraz z obsługą przezroczystość okien w czasie rzeczywistym. Wbudowany jest odtwarzacz plików WAV, przeglądarka grafik JPEG oraz PNG. Dodano prosty odtwarzacz plików MPEG-2 oraz edytor tekstu. Dostępna jest prymitywna przeglądarka internetowa, prosty stos TCP/IP oraz kilka gier.

Menuet nie posiada konta root tak jak systemy Linux/UNIX. Nie jest on oparty na żadnym innym systemie operacyjnym. Na stronie menuetlibc.sourceforge.net paczka zawierająca bibliotekę C i inne narzędzia dla MenuetOS.

1 komentarz

Odpowiedz