Mesa 7.7 i 7.6.1

Mesa 7.7 i 7.6.1

przez -
10 854
GNU - logo

Wydana została nowa wersja otwartej implementacji OpenGL. Mesa 3D wydana pod numerami 7.7 i 7.6.1. Jak zwykle wydania te przynoszą sporo zmian i poprawek. Pojawiły się nowe rozszerzenia OpenGL oraz duże usprawnienia w sterowniku Gallium3D dla ATI R300. Ponad to trwają prace nad wersją 7.8, która powinna pojawić się już w połowie pierwszej połowy 2010.

Najważniejszą nowością w wersji 7.7, która była oczekiwana od dłuższego czasu, jest dodanie sterownika VMware „SVGA” Gallium . Sterownik Gallium3D, który celuje głównie w wirtualne urządzenia VMware do obsługi grafiki. Pozwala on gościnnym Linuksowym aplikacjom OpenGL, na akcelerację 3D w obecnie postawionym systemie, w maszynie wirtualnej.

Główne zmiany jakie się pojawią to ulepszenie architektury Gallium3D oraz lepsze wsparcie dla OpenGL 2.0.

10 Komentarze

  1. Wersja 7.7 daje "nową moc" kartom z serii R300. Sam posiadam Radeona 9600. Nie jest on młody :) Wczoraj po aktualizacji Mesy (Cooker – Main Testing) ruszyłą mi gra Savage. Nigdy nie lubiła Mesy (uruchamiała sie tylko na własnościowych sterownikach), a na nowej wersji chodzi płynnie. Wiem, że od paru już wersji Blender też chodzi dobrze, nie ma błędu z czarnymi prostokątami zamiast menu. Wszystko idzie w dobrą stronę :)

  2. Nom, Mesa jako podstawowy sterownik. Dodatkowo Gallium3D, jako nowa architektura bardzo przyspieszyła prace nad prawie każdym aspektem pisania sterowników pod karty graficzne. Co ciekawe, Gallium3D będzie oficjalnym sterownikiem na platformie wirtualizacyjnej VMWare, ale o tym niedługo napiszę newsa :)

Odpowiedz