Micro Python, czyli Python 3 dla mikrokontrolerów

Micro Python, czyli Python 3 dla mikrokontrolerów

przez -
10 1735
Micro Python

Damien George z Cambridge, zajmujący się na codzień programowaniem mikrokontrolerów postanowił stworzyć dla nich język Micro Python. Jest to specjalna implementacja języka Python 3, która została odpowiednio zoptymalizowana dla niewielkich układów scalonych. Aby móc dodać wiele nowych funkcji, projekt znalazł się na Kickstarterze, gdzie ustalono główną kwotę na 15 tysięcy funtów. Społeczność, jak zwykle dała o wiele więcej i uzbierało się łącznie 97 803 funtów.

Damien George zaprojektował także specjalną płytkę główną z mikrokontrolerem STM32F405. Dzięki tak dużym funduszom dodano sporo nowych funkcji i obsługi nowego sprzętu.

Również na Kickstarterze udało się zebrać 9 614 funtów na stworzenie specjalnej obudowy do płytki.

 • gość

  To jest praktycznie mikrokomputer, można na tym jakby się ktoś uwziął napisać OS’a na poziomie średnich telefonów komórkowych, więc implementacja Pythona będzie tylko spowalniała go i zużywała więcej energii. Jak się zna assemblera to na Atmedze 8 można robić cuda. Często nawet avr-gcc wystarczy.

  • slayer

   Ale łatwość programowania w Pythonie powoduje że tam gdzie nie potrzeba 110% mocy to będzie wykorzystywany zamiast assemblera.

  • tomangelo

   Szkic programu napisać w Pythonie, a później przepisać ważniejsze kawałki kodu do assemblera.

 • Cyryl

  Szkoda że tak późno ta informacja bo bym wspomógł :) A tak to zapisałem się na stronie projektu jako zainteresowany płytka ;)

 • Mirosław Syczący

  Jako doświadczony deweloper Pythona powiem, że winą za wszelkie spowolnienia w działaniu kodu tego języka, należy obwiniać nie samą technologię, co bardziej implementację naszego algorytmu (programu) i nasze dotychczasowe przyzwyczajenia.

  W gwoli ścisłości, Python jest językiem kompilowanym do kodu bajtowego wykonywanego przez PVM, a nie maszynowego, bezpośrednio realizowanego przez procesor. Zatem, porównywanie go w sposób jaki próbuje się przedstawić w komentarzach, jest co najmniej nie na miejscu.

  Dla bardzo wymagających wielbicieli “krzaczastych języków programowania” z ówczesnego tysiąclecia, polecam zapoznać się z Cythonem – hybrydą języków Python i C, lub kompilatorem Numba z rozszerzeniem NumbaPro.

  http://cython.org/
  http://numba.pydata.org/