Microsoft dodał wsparcie dla OpenSSH w PowerShell

Microsoft dodał wsparcie dla OpenSSH w PowerShell

przez -
17 3216
Microsoft

Angel Calvo z zespołu zajmującego się rozwojem PowerShell ogłosił dodanie wsparcia dla OpenSSH. Wiadomość jest bardzo zaskakująca i wiele osób pewnie nie jest w stanie w to uwierzyć. Sam Angelo Calvo stwierdza, że była to jedna z najważniejszych funkcji, jakiej oczekiwali administratorzy systemów od wielu lat. Kod dostępny jest na GitHubie i współpracuje pod następującymi systemami operacyjnymi: CentOS, Debian GNU/Linux, Oracle Linux, Red Hat Enterprise Linux, SUSE Linux Enterprise Server, Ubuntu Server.

Przygotowano specjalne serwerowe narzędzie o nazwie PowerShell DSC (Desired State Configuration), które posiada kilkanaście modułów:

 • nxArchive: upewnia się, czy archiwum (TAR lub GZIP) zostało wypakowane do zadanego katalogu, przy każdej aktualizacji spakowanego pakiety.
 • nxEnvironment: zarządza zmiennymi środowiskowymi
 • nxFile: zarządza plikami i katalogami. Kontroluje prawa dostępu, sprawdza czy istnieją pliku lub katalogi, synchronizuje zawartość katalogu lub pliku ze źródła do docelowego miejsca, definiuje zawartość pliku i wiele więcej.
 • nxFileLine: sprawdza, czy plik zawiera specyficzną linię i nie zawiera konkretnych pasujących znaków w linii.
 • nxGroup: zarządza lokalnymi grupami użytkowników Linuksa.
 • nxPackage: zarządza instalacją pakietów pod Linuksem. Wspierane są następujące menedżery pakietów: Yum, Apt, Zypper oraz samodzielne pakiety: RPM lub DEB z lokalnego serwera FTP lub strony internetowej.
 • nxScript: zarządza konfiguracją z własnymi skryptami.
 • nxService: zarządza wszystkim usługami (demonami) w systemie Linux.
 • nxSshAuthorizedKeys: zarządza zdefiniowanymi i uwierzytelnionymi publicznymi kluczami SSH dla danego konta użytkownika.
 • nxUser: zarządza lokalnymi użytkownikami Linuksa.

David Jones przygotował serię artykułów, jak skonfigurować narzędzia Desired State Configuration z oficjalnego repozytorium.

17 Komentarze

 1. Tytuł mówi „Microsoft dodał wsparcie dla OpenSSH w PowerShell”. A co na to Microsoft? „A follow up question the reader might have is When and How will the SSH support be available? The team is in the early planning phase, and there’re not exact days yet. However the PowerShell team will provide details in the near future on availability dates.”

  Bawimy się w Fakt czy SuperExpress?

 2. Windows to zabawka dla dzieci nieposiadająca podstawowych funkcji umożliwiających pracę.
  Nic tego nie zmieni, chyba że microsoft zaorze ten bubel, przeprojektuje i stworzy od zera.

  Ale to się nie stanie, bo nie ułatwi to dojenia komputerowych analfabetów, czyli głównego targetu microsoftu. Takich ludzi lepiej nie uświadamiać, bo przestaną płacić gdy zrozumieją za jakie buble i podstawowe funkcje płacą krocie.
  A nie daj Boże szef w firmie zrozumie jak jego informatyk-analfabeta generował ogromne zbędne koszty kupując od microsoftu i jego ‚złotych partnerów’ rozwiązania, których odpowiedniki i pierwowzory dostępne są od dawna za darmo i szeroko używane w rozumnym świecie.

  Windows jest i zawsze będzie bublem, bo taki jest od początku model biznesowy microsoftu, z którego już teraz nie mogą się wycofać.

  • Spokojnie, mamusia przewinie cie i przestaniesz mieć koszmary. Może też zrozumiesz na czym polega biznes i przestaniesz zarabiać 99 zł miesięcznie. Wreszcie zarobisz na komputer, na którym wgrasz Linuksa (to fajny system i za darmo, ale komputer już kosztuje) i przestaniesz płakać na MS, że do tej pory korzystasz z Windowsa 3.11.

   PS. Masz sieczkę zamiast mózgu. Mnie obecność MS nie przeszkadza, żeby korzystać z Linuksa i dobrze zarabiać.

  • Marna riposta, jak na marną głowę przystało.
   O moje dochody się nie martw, radzę sobie.
   A poza tym masz coś konkretnego do powiedzenia?
   Może jakiś, nie daj Boże, argument?

  • W PO potrzebują teraz młodych w mediach. Trolli już zatrudnili, ale może chciałbyś posadkę po Niesiołowskim?

  • PO jest skończone. A skoro rzekomo znasz mnie z ‚trolowania’, to powinieneś też wiedzieć, że fanem PO nigdy nie byłem, a wręcz przeciwnie, życzyłem im zawsze wielu lat w kamieniołomach.

   Musisz zacząć odróżniać trollowanie od mówienia prawdy.
   To się przydaje w dzisiejszych czasach, coby cię np. NowoczesnaPO nie oszukała.

  • Zakadając, że faktycznie nie jest to trollowanie i że tak w Twoim wydaniu wygląda mówienie prawdy, to mogę stwierdzić tylko że kolega/koleżanka nn chyba jednak niestety miał(a) rację w post scriptum. Może naprawdę już czas poszukać jakiegoś dobrego lekarza – psychologa, może psychoterapeutę, albo chociaż zapisać się na lekcje savoir-vivre’u.

  • Nie da się mówić prawdy. Można co najwyżej dawać przykład. Stosować się do swoich przekonań i udowodnić, że takie postępowanie przynosi jakieś zyski.
   Zatem lepiej by było gdybyś się chwalił i mówił dzięki czemu to osiągnąłeś.

 3. Jakoś tego nie widzę. Trzeba zadać sobie podstawowe pytania? 1. Czy admini tego chcą? – z doświadczenia widzę, że jak łączą się z windowsem to chcą mieć grafikę. Przecież dzisiaj istnieją narządzia w Windowsie do zdalnego zarządzania – ilu z tego korzysta? 2.Czy PowerShell jest jak bash? – raczej nie. Jego składnia raczej jest do ogarnięcia przez developerów i dla developerów niż dla adminów. Co innego powłoka bash zawsze była robiona dla adminów. Nie podniecałbym się tak tematem zważywszy że nad OpenSSH siedzi społeczność OpenBSD, która do łatwych nie należy i Microsoft sobie tam nie podskoczy ze swoją korporacyjną gadką. Ponadto Microsoft już pokazuje, że przy pomocy ich narządzia będzie można zarządzać serwerami linuksa. No to życzę szczęścia.

  • Pajaca to zrobili z siebie autorzy tego serwisu, więc trudno się dziwić, że mamy teraz takie reakcje czytelników.

   Nie żeby dodanie wsparcia dla OpenSSH w Windowsie było aż tak zaskakujące.
   Ta microsoftowa zabawka jest jednak używana przez wielu domorosłych informatyków, więc trzeba im dostarczyć minimum narzędzi, żeby chociaż mogli udawać, że rzetelnie pracują.
   A, że rynek przestawia się na OpenSource i rozwiązania UNIXowe? To taki jest tego efekt, że microsoft musi się dostosować, bo jak widać pod prąd już nie dadzą rady się czołgać.

  • Tampon, kwiatki i czekoladki dla naszych kochanych pamietliwych internetowych marud.

   Dodali? Dodali. Na ch** drazyc temat! ;)

  • Drążyć na ch** trzeba, bo niczego nie dodali, tylko obiecują że dodadzą. Przypominam, że było już wiele obietnic.

 4. […] OpenBSD Foundation poinformowała, że firma Microsoft została pierwszym oficjalnym złotym partnerem fundacji. Do tej pory można było zobaczyć jedynie dwóch srebrnych sponsorów: Google i Facebooka oraz kilku brązowych: 2Keys Security Solutions, Mandrill, genua mbh. Nie podano oficjalnej kwoty, ale pieniądze zostały przekazane na rozwój projektu OpenSSH. Jest to najpewniej związane z rozpoczęciem dodawania oficjalnego wsparcia OpenSSH w PowerShellu. […]

Odpowiedz