Mono ze wsparciem języka F# dla Linuksa, Mac OS X i reszty

Mono ze wsparciem języka F# dla Linuksa, Mac OS X i reszty

  przez -
  2 257
  F#
  Tydzień temu Microsoft udostępnił kompilator i pełne źródła bibliotek funkcjonalnego języka programowania F# na licencji Apache 2.0.  Do tej pory rozwijany był na tzw. zasadach Shared Source, co pozwalało zachowywać pełną  kontrolę nad wykorzystaniem i dostępnością przeznaczonych dla niego narzędzi przeznaczonych. Firma zapewnia, że wszystkie kolejne wersje źródłowe kompilatora oraz bibliotek będą udostępniane na zasadach open source

  F# to język programistyczny należący do platformy .NET, oparty na języku Ocaml, który stanowi połączenie możliwości typowego języka funkcyjnego z obiektowym. Języki funkcyjne opierają się na funkcjach matematycznych, co wymaga znajomości zaawansowanych operacji matematycznych i tym samym komplikuje proces tworzenia oprogramowania, ale jednocześnie według wielu ekspertów, stanowi to o ich wyższej efektywności względem języków imperatywnych.

  Miguel de Icaza na swoim blogu zapowiedział, że F# będzie od teraz dostępny razem z Mono dla Linux i Mac OS X. Oprócz tych dwóch, również Google Android, Nintendo Wii, Apple iPhone i Sony PlayStation 3 powinny się znaleźć w zestawieniu platform wspieranych.

  Na razie nie wiadome są dalsze plany odnośnie wsparcia języka F# w Mono. Microsoft udostępnił źródła w ramach pakietu F# PowerPack na stronie msdn.com.

  Podobne artykuły

  • harijari

   Chwali się za publikację newsa, ale w artykule jest kilka "dziwadełek":

   1. "Język programistyczny": A co to za potworek?

   2. "Języki funkcyjne opierają się na funkcjach matematycznych. ". To też chyba nie do końca prawda. Za wikipedią: metodyka programowania będąca odmianą programowania deklaratywnego, w której funkcje należą do wartości podstawowych, a nacisk kładzie się na wartościowanie (często rekurencyjnych) funkcji, a nie na wykonywanie poleceń.

  • Greg

   Słuszne uwagi. Warto poprawić.