Mozilla Firefox 22 z rozmowami wideo i grami 3D

Mozilla Firefox 22 z rozmowami wideo i grami 3D

przez -
7 983
Mozilla Firefox

Mozilla Foundation ogłosił wydanie przeglądarki internetowej Firefox 22. Włączono domyślnie protokół WebRTC do obsługi rozmów w czasie rzeczywistym. Dodano dostosowywanie wielkości renderowanej czcionki do ekranów o wysokich rozdzielczościach przy pomocy opcji skalowania ekranu. W Mac OS X pasek postępu pobierania pokazuje się w Docku. W HTML5 dodano możliwość zmiany szybkości odtwarzania dźwięku i obrazu, oraz obsługę tagów <data> i <time>. W menedżerze dodatków pojawiła się opcja zarządzania serwisami społecznościowymi.

Uruchomiono silnik OdinMonkey, który otrzymał sporo optymalizacji w kwestii programowania gier z użyciem asm.js oraz WebGL. Ten ostatni został mocno udoskonalony, z naciskiem na renderowanie 3D, z użyciem asynchronicznej biblioteki Canvas. Warto przy tym zapoznać się z działającymi produktami: BananaBread, Unigine Sanctuary, Unreal Engine 3, Turbulenz Engine.

Deweloperzy otrzymali kilka interesujących zmian:

 • Zaimplementowało i włączono domyślnie CSS3 Flexbox
 • Dodano nowe API powiadomień webowych (Web Notifications API)
 • Dodano clipboardData API dla dostępu JavaScript do schowka użytkownika
 • Dodano nowy wbudowany inspektor czcionek

7 Komentarze

  • Owszem, ale nie do firebuga, który nie jest częścią projektu

   "There’s now a font inspector which should give developers a simple way of getting more info on the fonts used by a website, important as web typography has really started to expand in recent years."

 1. Szybkie info: FF 22 przywraca paski postępu do systemowych, czyli na XPku będą "schody" zamiast ciągłego paska znanego chociażby z Windows 3.x. Czyżby MS dał Mozilli żeby odzwyczaić od XPka? To na Linuksa przecież przejdzie spora część.
  Poza tym nie zauważono problemów. Zużycie pamięci na 4 kartach bez większych fajerwerków niebezpiecznie dochodzi do 500MB, a procesor jest non-stop używany w ~10%.

Odpowiedz