Mozilla Firefox 4.0

Mozilla Firefox 4.0

przez -
22 2197
Mozilla Firefox

Tydzień temu firma Microsoft wypuściła przeglądarkę Internet Explorer 9. Dziś Mozilla ogłosiła wydanie przeglądarki Firefox 4.0. którego oczekiwana wersja przeszła długą drogę rozwojową. Wydano dwanaście wersji beta oraz dwie RC. Nowy Firefox, na pierwszy rzut oka, różni się od poprzedniej wersji wyglądem. Interfejs przeglądarki został zaprojektowany tak, aby zaoszczędzić miejsce na ekranie i udostępnić go jak najwięcej dla wyświetlanej strony www.

Odświeżone zostały elementy interfejsu, zmieniono wygląd menadżera dodatków i pluginów. Kolejna zmiana w wyglądzie to usunięcie pasku statusu. Adresy docelowych URLi oraz postęp ładowania strony internetowej został swoim wyglądem zbliżony do Google Chrome.

Firefox 4.0 został wyposażony w specjalny mechanizm zarządzania kartami. Umożliwia on grupowanie kart, szybki podgląd oraz przypinanie ich na stałe. Kolejną ciekawą zmianą jest zintegrowana funkcja Firefox Sync. Umożliwia ona synchronizację zakładek, haseł, ustawień, listy otwartych okien z innymi naszymi przeglądarkami Firefox, również z wersją mobilną.

Mozilla Firefox 4.0

Nowa wersja przeglądarki to nie tylko zmiany wyglądu, ale również i nowy silnik jakim jest Gecko 2.0. Wykorzystuje on sprzętowe wsparcie dla renderowania stron internetowych. Korzysta z XRender i jedynie w pełni może zostać wykorzystane na najnowszych wersjach sterowników do kart graficznych. Pojawiło się wsparcie dla j HTML5 oraz CSS3, materiałów wideo w formacie WebM. Kolejną ciekawą zmianą jest obsługa czcionek osadzonych w formacie OpenType.

Kolejną nowością jest mechanizm Local Storage. Pozwala on stronom www na przechowywanie części danych na dysku użytkownika. Skorzystanie przez stronę WWW z takiej funkcjonalności wymaga wcześniejszej akceptacji przez użytkownika. Zaimplementowana została obsługa nagłówka Strict-Transport-Security. Wymusza on przekierowanie użytkownika na połączenie HTTPS bez ładowania strony przy pomocy HTTP.

22 Komentarze

  1. Jak dla mnie wersja 4.0 jest dużo głupsza od innych wersji Firefoxa bo sam posiadam 3.6.5(czy coś) i mi się podoba ale nie 4.0 :(

Odpowiedz