Mozilla Firefox 5.0

Mozilla Firefox 5.0

przez -
25 1935
Mozilla Firefox

Fundacja Mozilla wydała oficjalne piątą odsłonę swojej przeglądarki internetowej Firefox. Jak zapowiadali twórcy, najnowsza wersja ma być początkiem nowego cyklu wydań. Wydanie to nie zawiera dużej liczby zmian, które rzucą się w oczy użytkownikowi zaraz po uruchomieniu. Główne zmiany dotyczą się optymalizacji działania całej przeglądarki oraz zwiększenia wydajności w renderowaniu stron WWW. Programiści jak zawsze zoptymalizowali i poprawili zarządzanie pamięcią przez przeglądarkę. Optymalizacje dotknęły również silnika przetwarzania kodu JavaScript. Jest on teraz znacznie wydajniejszy.

Pojawiła się również obsługa animacji CSS. Kolejną zmianą jest poprawa obsługi standardu HTML5, XHR, MathML, SMIL. Firefox 5.0 to również wstęp do zmiany tworzenia nowych wersji przeglądarki. Kolejne wydania będą pojawiać się co około 2 miesiące, a już w sierpniu powinna ukazać się wersja 6.0.

Ulepszono integrację ze środowiskami graficznymi dostępnymi na Linuksa, oraz sprawdzanie pisowni. Zablokowano również ładowanie niektórych tekstur z domen innych, niż ta, na której powinny się znajdować.