Mozilla Firefox 6.0

Mozilla Firefox 6.0

przez -
15 1818
Mozilla Firefox

Wydana została przeglądarka internetowa Mozilla Firefox 6.0. Wbrew temu co pisały inne serwisy internetowe, dopiero dzisiaj pojawiło się stabilne wydanie. Wcześniejsza wersja była wersją beta. Z wieloma serwisami Mozilla kontaktowała się w tej sprawie, wysyłając stosowną informację: „… are currently not final and are still going through QA testing”. Zgodnie z planem wydawniczym jest to kolejna „duża aktualizacja” po wersji 5.0.Wersja 6.0 została wydana zgodnie z nowym cyklem wydawniczym, który zakłada szybsze wprowadzanie na rynek dużych aktualizacji.

Niestety uruchamiając zaktualizowany program, na pierwszy rzut oka nie zobaczymy żadnych nowości, jak to było podczas pojawiania się wersji 4.0..

Zmiany w wyglądzie są wręcz kosmetyczne. Pojawiło się np. wyróżnianie głównej domeny odwiedzanej strony. Pojawiło się również menu Web Developer, w którym zostały zgrupowane wszystkie opcje potrzebne dla twórców stron internetowych.

Główne zmiany tyczą się samego silnika przeglądarki. Poprawiono prędkość ładowania stron, dodano wsparcie dla WebSockets, EventSource oraz ulepszono obsługę HTML5.

15 Komentarze

 1. Ano :) Inne portale się posrały z wiadomością i dali info, że wydane zostały wersje stabilne a to były testowe. Spece z DP głównie zaliczyli wpadkę po raz kolejny :D Oni są jak pudelek i fakt ;P

  A co do Firefoksa to zbyt wielu zmian nie ma i nie sa jakieś fajne. Powalili numerację by dogonić Operę i Chrome. Powaliło się im i tyle i nie wiem po co.

 2. Akurat z DP pobrałem tą "stabilną" 6 i okazało się, że wysypuje się przy dodawaniu wpisów w g+…

  Szubko wróciłem do 5 i na razie tak zostanie…

  Jak mi się zechce to zaktualizuje z oficjalnej strony.

  • No bo na DobrychProgramach wydali wersję testową. Oni zawsze puszczają wcześniej newsa i wprowadzają ludzi w błąd.

   Irytuje mnie ta walka o numer wersji…. :/

  • Czy widzisz żebym gdzieś pisał, że DP podał bete jako stabilną? Chyba, że sobie dopiszesz…

   Napisałem tylko, że ta stabilna wersja (zdaniem DP stabilna) nadal się wysypuje i dlatego wróciłem do 5…

  • Ale co ciekawe @Docent napisał bzdury, bo jak pisze Zbyszek wyraźnie na swoim blogu:

   Problem polega na tym, że dziennikarze przywyczajeni do tradycyjnego modelu, łapią co tylko znajdą na serwerze, linkują do tego i ogłaszają to jako wydanie, myląc tym samym użytkowników i potencjalnie narażając ich na niebezpieczeństwo. Kiedy? Ano załóżmy, że tzw. wersja nocna na 2 dni przed wydaniem zawiera błąd, który podczas testów jakości uda nam się wyłapać i poprawić przed wydaniem. Jeśli dziennikarze zachęcili ludzi do pobrania wersji bez poprawki, stworzyli (gwarantując własnym autorytetem) iluzję, że dana osoba pobrała coś o jakości “wydania produktu Mozilli”. Tymczasem myśmy nic nie wydali, dziennikarz wprowadził odbiorców w błąd.

   Bo może i wersje na FTP były niby oficjalne, ale w tym czasie mogli znaleźć błąd i by się okazało, że ludzie mają dziurawą przeglądarkę :D

   Nie bez powodu ten okres przejściowy zwie się QA.

 3. Sorry ale DP to czytają dzieci a komentarze są na poziomie onetu :D Dziwię się że ktoś tam zagląda ;)

  A mnie wkurzył dziś Firefox 6.0. Wiele dodatków na nim nie działa mimo, że powinno. Durna zmiana numeracji przez Mozillę :/

  • Problem akurat leży i po stronie Mozilla i po stronie developerów tych dodatków. Obie strony powinny zawczasu przygotować dodatki. Akurat najpopularniejsze działają od razu, gorzej z tymi, co są rzadko rozwijane.

   Z DP to jeszcze można czytać niektóre blogi, bo piszą tam mądrzy ludzie, ale szkoda, że się marnują.

  • Greg, zgadzam się z Tobą całkowicie odnośnie Dobrych Programów. Zdecydowana większość użytkowników DP to dzieci ze szkoły średniej lub nawet gimnazjum, świadczą o tym komentarze.

   DP to taki "Pudelek IT" i musi taki być chcąc utrzymać popularność. Pomyślcie jaką popularność miałby portal, którego grupą docelową są specjaliści IT. Sądzę, że na poziomie około 5% tego co obecnie ma DP.

   Wynika to z faktu, że większość populacji to osoby o bardzo niskim poziomie inteligencji oraz kultury osobistej (czynnik bardzo ściśle związany z inteligencją).To jest całkowicie normalne, że im większa grupa docelowa, tym większy w niej procent idiotów.

Odpowiedz