Mozilla ogłasza współpracę z Panasonic i VIA

Mozilla ogłasza współpracę z Panasonic i VIA

przez -
30 874

Mozilla poszerzyła grono swoich partnerów, którzy chcą wdrożyć system Firefox OS na urządzenia mobilne, o firmy Panasonic i VIA. Informacja poszła w świat podczas trwających właśnie targów CES 2014 w Las Vegas. Panasonic zamierza dodawać Firefox OS do swojej nowej linii telewizorów Smart TV, a tym samym zaoferować klientom technologie webowe w HTML5. Będzie to także pierwsze wejście Mozilli z ich własnym Linuksem na telewizory.

VIA natomiast dodała obsługę Firefox OS do swoich płytek: APC Paper i APC Rock. Firma zachęca społeczność do testowania i zgłaszania błędów, ponieważ najbardziej aktywne osoby otrzymają owe płytki w prezencie. W przyszłości planowane jest rozszerzenie oferty urządzeń wspierających system Mozilli.

Kod systemu dla płytek VIA można znaleźć na stronie: github.com/apc-io/apc-firefox-os.

30 Komentarze

  • Hahahah. Normalnie jakby na iOSa i WP też „śmieci” nie było. Poczekaj za chwilę i w Firefox OS-ie też je znajdziesz.

  • Woow naprawdę? A ja skomentowałem to dla mnie trolowskie pytanie. A dlaczego trolowskie ? A no zaważyło „poza masą darmowych śmieci”. Sorry kolego ale jeżeli patrzysz na system przez pryzmat tego co się dzieje w sofcie firm trzecich to dziękuję. I ps. wolno mi skomentować.

  • Korzystam z telewizora do przeglądania maili, pdfów, internetu (tu Cię zaskoczę, będę miał do tego Firefoxa) i oglądania filmów na YT. Czy do tego trzeba tak wiele ‚popularnych aplikacji’?

  • Na Androida jest chociaż XBMC, TVN Player, Ipla, i inne badziewia jak wsadzą czystego androida z dobrym SOCEM to będzie chodzić elegancko już lepiej żeby tam wsadzili zwykłego linuxa jak ubuntu czy mint niż firefoxa beż dostępnego softu.

  • Ciekawe, czy będzie połączenie takie jak ze smartfonami z Firefox OS, że deweloperzy mogą zdalnie modyfikować na żywo elementy(style itd.) swojej aplikacji na telewizorze? Nawet te podstawowe, systemowe.
   Wystarczy do tego sam Firefox na PC.
   Jest to niezwykle wygodne.

   Swoją drogą, czy istnieje takie coś na Androida?

  • Android deklasuje wydajnością aplikacji i możliwościami. W Androidzie lud narzeka, na to, że jest Java i maszyna wirtualna Dalvik (obecnie jest i możliwość korzystania z Art i kompilacji aplikacji do kodu natywnego przy instalacji programu), mimo, że programy i gry wymagające większej mocy obliczeniowej wykorzystują NDK (natywny kod generowany z C/C++). Firefox nie daje żadnej możliwości dla natywnych aplikacji… nie daje nawet możliwości optymalizacji pośredniej z wykorzystaniem maszyny wirtualnej… w Firefox ustalono, że wszystkie programy mają być pisane w najwolniejszy z możliwych sposobów… z wykorzystaniem języka interpretowanego (JavaScript) z wykorzystaniem nieprzyjemnych API to jest wręcz śmieszne. Jeśli uważasz, że na androidzie jest masa darmowych śmieci (faktycznie tak jest – poza masą naprawdę dobrego softu, jest też mnóstwo śmieci – zresztą tak jak na innych popularnych platformach).
   Jednak API FirefoxOS, zerowa szansa na popularyzacje i świadome wykluczenie aplikacji, które wymagają wykorzystania CPU do granic, oznacza, że na FirefoxOS będziesz miał nie masę, a TYLKO darmowe śmieci.

  • Philips sam się zdeklasował sprzedając biznes chińczykom :) A Panasonic dobrze postawił na Firefoxa – przynajmniej będziesz miał pewność że nikt nie sprzeda potem Twoich danych, co może się przydarzyć w przypadku Androida :)

  • Faktycznie, chińczyki sypnęli kasą i okazało się że nowe Philipsy biją jakością obrazu całą konkurencję.

Odpowiedz