MPV – nowy fork projektów MPlayer i MPlayer2

MPV – nowy fork projektów MPlayer i MPlayer2

przez -
1 1289
Muzyka

MPV to kolejna odnoga projektu MPlayer, która ma być lepsza od pierwowzoru oraz projektu MPlayer2, który powstał niecałe 2 lata temu. Przypomnijmy, że MPlayer2 powstał, ponieważ pewna grupa programistów była niezadowolona z powolnego rozwoju programu. Wzięli oni cały kod, który był dostępny i zaczęli ulepszać. Niestety, ale rozwój pierwszego forka nie był zbyt szybki, a dodawanie nowego kodu z repozytorium SVN trwało zbyt długo. Dodatkowo zawierał on sporo niepotrzebnego i przestarzałego kodu ze swojego pierwowzoru.

Dlatego kilku programistów postanowiło stworzyć MPV, którego zadaniem jest:

 • oczyszczenie całego kodu i wywalenie niepotrzebnych śmieci
 • przyspieszenie rozwoju, w tym dodawanie zmian z mplayer-svn i mplayer2
 • częściowe zerwanie kompatybilności z poprzednikami

MPV posiada także udoskonaloną obsługę Microsoft Windows, usunięte przestarzałe platformy sprzętowe, wsparcie dla odtwarzania adresów URL popularnych stron bezpośredniego strumieniowania (np. YouTube), udoskonalone wyjście OpenGL, porzucone wsparcie teletekstu, nowe funkcje kodowania i wiele więcej.

 • danice

  @Michał Olber
  Dzięki za newsa, ale całość czytałoby się znacznie przyjemniej, gdybyś nie używał tak rażąco potocznego języka. "Wzięli oni…", "Niestety, ale rozwój…" (po co to 'ale'???), "wywalenie niepotrzebnych śmieci"…

  pozdrawiam serdecznie,
  Daniel