Muzeum Reissa Engelhorna w Monachium pozwało Wikimedia Foundation i Wikimedia Niemcy za...

Muzeum Reissa Engelhorna w Monachium pozwało Wikimedia Foundation i Wikimedia Niemcy za naruszenie praw autorskich obrazów z domeny publicznej

przez -
2 992
Wikimedia Foundation

Niemieckie muzeum Reissa Engelhorna w Monachium pozwało Wikimedia Foundation i Wikimedia Niemcy za rzekome naruszenie praw autorskich do 17 obrazów z domeny publicznej. Wspomniane dzieła są w posiadaniu Muzeum, a dokładniej zostały zrobione na zamówienie przez artystę wynajętego przez placówkę. Nie chcą, aby zdjęcia były współdzielone na cały świat, poprzez stronę Wikimedia Commons. Wikimedia Foundation i Wikimedia Niemcy wierzą, że jest to tylko drobna pomyłka ze strony pracujących tam osób. Uważają, że prawo nie powinno zezwalać na przywłaszczanie sobie prac, które są od długiego czasu dostępne w domenie publicznej. Dodatkowo nie leży to nawet w interesie Muzeum, którego misją jest wspieranie sztuki i dzielenie się nią ze światem.

  • #R2D2#

    Ale kasa z wejściówek musi się zgadzać, a komuś tam się pewnie wydaje, że jak nie będzie zdjęć w Internecie, to więcej osób przyjdzie obejrzeć te obrazy w muzeum.

  • o_O

    Może im się odbić czkawką. Środowisko się zdenerwuje, sprzymierzeni artyści zrobią reprodukcje, … a muzeum splajtuje.