MyPaint 1.1.0

MyPaint 1.1.0

przez -
1 700
Narzędzia graficzne, grafika

Ogłoszono wydanie MyPaint 1.1.0, specjalistycznego programu do rysowania i malowania, zorientowanego na użycie tabletów. Projekt został rozpoczęty w 2005 roku, a jego celem było stworzenie odpowiedniego oprogramowania do współpracy z rysikami od tabletów, które są wrażliwe na nacisk. Interfejs jest uproszczony do minimum, oferując przy tym cały wachlarz opcji. Program jest dostępny pod Linux, Windows i Mac OS X na licencji GPLv2.

Dodano nowe okno z kolorami, które posiada przestrzeń barw. Idea jest taka, że można stworzyć coś w rodzaju maski kolorów, która blokuje pewne części widma. Prócz tego możemy bez problemu ładować przestrzeń barw z programu GIMP, która zostanie wcześniej nam pokazana w oknie podglądu. Każda maska stała się od teraz obiektem wektorowym, co ułatwia edycję. Poprawiono okno wyboru kolorów, w tym dodano kilka nowych mieszadeł: koła kolorów HCY i HSV oraz suwaki koloru.

Dodano 16 nowych mieszadeł barw dla warstw: nakładanie, przyciemnianie, rozjaśnianie, soft light i hard light, difference, exclusion, barwienie, nasycenie, kolor, jasność. Kiedy jest to możliwe, MyPaint zapisuje poszczególne tryby, jako złożone operatory SVG 2.0 do plików OpenRaster. Czyni go to kompatybilnym z innymi aplikacjami, jak GIMP, wyłączając tryb mieszania jasności, którego brakuje w innych programach.

Pojawiły się podstawowe narzędzia geometrii: linie, nieprzerwane linie oraz elipsy. Dodano symetryczne malowanie i udoskonalono ramkę dokumentu. Biblioteka pędzli stała się bardziej niezależna od MyPaint, a format pliku pędzla został zmieniony na ten w oparciu o JSON. Poprawiono sporo błędów oraz zoptymalizowano program.