MySQL 5.5.8

MySQL 5.5.8

przez -
11 2614
MySQL

Firma Oracle ogłosiła wydanie serwera bazodanowego MySQL 5.5.8. Jest to pierwsze stabilne wydanie, które cechuje się zwiększoną stabilnością oraz szybkością. Firma zrezygnowała ze starego silnika MyISAM i zamiast niego domyślnie wykorzystywany jest InnoDB. Silnik ten rozwija spółka Innobase, której właścicielem jest Oracle. Nowy silnik daje dużo większą szybkość realizacji zapytań. Według producenta działa on ponad 15 razy szybciej niż stary silnik.

W systemach typu Linux zyskuje się ponad 360% wydajność w operacjach odczyt/zapis oraz do 200% zysku w przypadku operacji odczytu. Dla systemu Windows jest to odpowiednio 1500% i 500% w porównaniu do MySQL 5.1.

Zwiększona została stabilność samego silnika. Pozbyto się globalnych blokad, a wykorzystano blokady dla poszczególnych zadań. Dzięki temu MySQL działa znacznie stabilniej na wielordzeniowych maszynach. Przy wykorzystaniu większej liczby segmentów wycofania, półsynchronicznej replikacji oraz wykorzystania asynchronicznego mechanizmu wejścia/wyjścia w Linuksie zwiększona została stabilność i niezawodność systemu.

Kolejną zmianą jest możliwość wykorzystania różnych metod uwierzytelniania do bazy danych. Starsze wersje serwera korzystały jedynie z wewnętrznego mechanizmu zarządzania użytkownikami. Pojawił się specjalny użytkownik Proxy User, który odpowiada jedynie za przyporządkowanie innemu użytkownikowi odpowiednich uprawnień. Dzięki odpowiednim pluginom, możliwa stała się autoryzacja po LDAP oraz mechanizmie PAM.

Aby skorzystać z mechanizmu, należy użyć nowego polecenia GRANT PROXY. Mechanizm ten pozwala, na przekazanie loginów oraz haseł innej usłudze (np. LDAP), która następnie dostarczy do serwera MySQL odpowiednie dane do autoryzacji.

CREATE USER ''@'' IDENTIFIED WITH ldap_plugin AS 'O=Oracle, OU=MySQL';
CREATE USER 'developer' IDENTIFIED BY 'test';
CREATE USER 'manager' IDENTIFIED BY 'test2';
GRANT PROXY ON 'manager' TO ''@'';
GRANT PROXY ON 'developer' TO ''@'';

Szczegółowa dokumentacja nowego mechanizmu autoryzacji znajduje się na stronie dev.mysql.com.

11 Komentarze

  1. No to się zaczęło. Oracle wszedł na rynek małych opensourcowych baz danych. Zmiana sinika to bardzo dobry krok. On jest faktycznie dużo szybszy i wielowątkowy.

    Mnie zastanawia co teraz z takimi baza mi jak MariaDB oraz MySQL 6.x.

    Robi się nam dużo jakiś forków i ciężko wybrać jedną ścieżkę jaką się pójdzie. To samo dzieje się z pakietem OpenOffice.

    Oracle ostro namieszał.

  2. Też się obawiam, że w pewnym momencie Oracle może zamknąć swój produkt i go sprzedawać. W sumie jest jakaś płatna wersja MySQLa.

  3. […] LibreOffice 3.6.3, XBMC 12, GCC 4.6.3, X.Org Server 1.12.4, GRUB 2.0, GIMP 2.8.4, Google MySQL 5.1, Oracle MySQL 5.5 and MariaDB 5.5. Dodano wsparcie dla UEFI Secure Boot, udoskonalono obsługę technologii nVidia […]

Odpowiedz