Powiadomienia z popularnych w ostatnim czasie usług społecznościowych takich jak Twitter, Facebook, Ask.fm, Photoblog czy Last.fm od krótkiego czasu można zobaczyć na linuksowym pulpicie dzięki aplikacji nbnotify. Pracuje ona w tle i potrafi w prosty sposób, powiadomić nas o nowym komentarzu na facebooku, nowym poście na twitterze, czy odpowiedzi na pytanie w serwisie Ask.fm. Autorem jest mało znany deweloper aplikacji uniksowych oraz webowych Damian “webnull” Kęska.

Wbudowana obsługa libnotify pozwala zintegrować się z systemowymi powiadomieniami, a obsługa Jabbera doskonale nadaje się na serwer, który może wysyłać nasze powiadomienia nawet na telefon komórkowy.

nbnotify - pulpit

Cały program został zaprojektowany tak, aby działał niezależnie od środowiska graficznego i bibliotek w systemie. Dzięki temu można dowolnie włączać oraz wyłączać wbudowane komponenty, takie jak obsługa Jabbera, libnotify (powiadomienia systemowe w linuksie i innych uniksach), dźwięk, czy wtyczki zapewniające dostęp do konkretnych portali.

Oprócz subskrypcji wymienionych w programie portali, możemy także dodać do obserwacji kanał RSS z portalu, który nie jest przez program obsługiwany. Do obsługi tego wszystkiego dostajemy shellową aplikację nbnotify, która jest jednocześnie klientem oraz serwerem, a także dodatek do Chrome który pełni funkcję nakładki graficznej.

Pakiety dla Debiana oraz Arch Linux znajdują się w katalogu na serwerze lustrzanym. Źródła dostępne są w systemie kontroli wersji git w serwisie github.

 • Michał Głowienka

  ładnie pięknie ale jak to się konfiguruje bo nie mam kompletnie pojęcia. Jakiś przykładowy config?

  • Niestety wciąż interfejs nie jest prosty w obsłudze, w wolnym czasie zamierzam napisać coś w GTK bądź w QT co by pozwoliło na łatwiejsze użytkowania aplikacji jednak pomimo to wszystko jest opisane na wiki.

   No więc dodajemy nowe linki w ten sposób:
   nbnotify -t rss -a http:/ /http://osworld.pl/category/artykuly/feed # dla kanałów RSS
   nbnotify -a http://dobreprogramy.pl/webnull,Rss

   Obsługę facebooka możemy dodać poprzez dodanie prywatnego kanału (unikalny link jest na facebook.com/notifications) kanału RSS (bez -t rss)

   Wszystko to można zautomatyzować przy pomocy GUI dostępnego dla Chromium.

  • nbnotify –help

   A w nim jest dostępne -a czyli dodawanie linków.
   nbnotify -t rss -a http://osworld.pl/category/artykuly/feed # kanały RSS dodajemy z -t rss na początku (statycznie przypisujemy plugin do tego linku ponieważ autodetekcja na podstawie domeny nie działa)
   nbnotify -a http://twitter.com/webnull

  • Poza tym na wiki wszystko jest podane. Nakładka graficzna jest w drodze ale nie jest priorytetem.

 • A paczka dla Chakry też będzie? ;-)

  • Na razie z paczkowaniem jest kiepsko. Ale może w przyszłości będzie.