nginx popularniejszy od IIS

nginx popularniejszy od IIS

przez -
8 397
nginx

Twórca nginx – Igora Sysoeva, ma powody do dumy. Według światowych raportów prowadzonych przez Netcraft, dotyczących badań serwerów www, nginx wyprzedził serwer Microsoftu – IIS i zajmuje teraz zaszczytne drugie miejsce, zaraz za Apachem. Nginx jest serwerem HTTP oraz serwerem proxy IMAP/POP3, który wykorzystywany jest na wielu portalach internetowych, poddawanych dużemu obciążeniu. Wydawany jest na licencji BSD.

W ogólnej kategorii badającej liczby hostów, nginx wciąż jest na miejscu trzecim, za IIS-em, jednak w rankingu dla witryn aktywnych, po raz pierwszy w historii serwer nginx okazał się popularniejszy, niż produkt Microsoftu.

Warto zaznaczyć, że kilka miesięcy temu fundusz inwestycyjny Michaela Della zaczął finansować projekt i stworzył firmę NGINX Inc. Cel, jak sobie postawiła, to przekształcenie tego szybkiego serwera webowego w platformę infrastruktury. Do tej pory nie stały za nim żadne duże korporacje – IIS, czy fundacje – Apache.

 • mikolajs

  "który wykorzystywany jest na wielu Rosyjskich portalach internetowych poddawanych dużemu obciążeniu."
  To by sugerowało, że tylko Rosjanie go używają, a używają go przede wszystkim w USA. Gdyby zrobić statystykę ile stron internetowych oglądnięto dzięki Nginx to pewnie statystyki byłyby bardziej na jego korzyść. Wynika z to z tego że duże portale używają go bardzo często jako bramy przed HAProxy do obsługi SSL. Wiele portali używa go jako głównego serwera, a wiele aplikacji Javy jako proxy. Gdyby nie brak wsparcia dla sporej ilości modułów to dawno by wyparł starego dobrego Apache. Prędzej czy później Nginx stanie się nr 1 wśród serwerów.

  • News został poprawiony.

  • Nginx jest lekki, więc bardzo fajnie sprawdza się jako serwer do serwowania dużej ilości plików. Wykorzystuję go w jednym serwisie, gdzie konieczne jest wysyłanie ogromnej ilości plików statycznych. Za generowanie aplikacji odpowiada Apache.

  • mikolajs

   Jak moduły Nginx do PHP się nieco rozwiną to wszyscy zaczną porzucać Apache. Używając Jetty nie mam powodu aby używać Apache ;)

 • Greg

  Jetty jest napisany w Javie więc ssie na dzień dobry. Java muli!

  • A uruchomiłeś chociaż raz Jetty? Sprawdziłeś jego wydajność, czy klepiesz taką papkę po porstu?

  • mikolajs

   To jakiś dogmat religijny?

  • Uczę od podstawówki, że Java jest pamięciożerna a jedyną słuszną przeglądarką jest IE6 ;-)