Novell schrzanił misję

Novell schrzanił misję

przez -
6 1057
Open Source

Na stronie listu do społeczności Novell poinformował, że inżynierowie firmy Novell w ciągu ostatniego roku pracowali wspólnie z inżynierami firmy Microsoft w grupie roboczej ECMA TC45, tworząc kompletną specyfikację, umożliwiającą współpracę pakietów biurowych. Novell opracuje kod niezbędny do obsługi formatu Office Open XML w pakiecie OpenOffice, który zostanie następnie przekazany organizacji OpenOffice.org. Zostanie również opublikowana wtyczka rozszerzająca własną wersję pakietu OpenOffice firmy Novell o obsługę formatu Office Open XML. Novell będzie poza tym uczestniczyć w projekcie open source Open XML Translator.

Tak się zastanawiałem czy gdy wspominali o OpenOffice to w zamyśle był to OpenOffice.org czy „OpenOffice by Novell+MS for SLE”. Może również zaistnieć sytuacja, że „OO by Novell” będzie legalny bo firma zapłaciła za patenty, a przekazany kod organizacji będzie bezużyteczny. No i na cholerę komu obsługa niepopularnego pseudo-standardu OO XML? Novell nic nie zrobił aby OpenOffice.org lepiej odczytywał pliki xls z makrami. Przypuszczam, że będzie to wykorzystane do przyszłych wspólnych akcji marketingowych – „OpenOffice by Novell najlepiej współpracuje z Office 2007. Czy jesteś jeszcze dinozaurem?”. Ehh. A miało być tak pięknie.

6 Komentarze

 1. Naprawdę? kolejny wielbiciel?.. ;)

  Muszę cię rozczarować, jestem życiowym optymistą. Na wieść o współpracy nawet się ucieszyłem ale teraz mam wątpliwości.

  A może jakiś argument, że Novell nie schrzanił sprawy z pakietem biurowym?

 2. ja po prostu mam zamiar poczekać i zobaczyć jak to się skończy. Dopiero wtedy zobaczę czy można chwalić czy psioczyć, bo teraz to jest jedno wielkie gdybanie które wygląda tak samo jak stwierdzenia przed meczowe że ‚napewno przegramy z Portugalią’ czy ‚dostaniemy po dupach od Niemców tak że będzie wstyd na cały świat’.

 3. wikiyu, masz rację.

  Nie zmienia to faktu, że ludzie nie chcą OO XML tylko .xls+makra, i to schrzanił Novell.

  Wiesz, że sam Excel jest droższy od Office’a 2003 Basic?

  W kwestii pakietów biurowych nie widzę żadnych korzyści oprócz wspierania/agitowania na chama niechcianego "standardu" Microsoftu.

Odpowiedz