Nowa Zelandia uchwaliła nowe prawo patentowe, które skutecznie uniemożliwia zatwierdzanie patentów na...

Nowa Zelandia uchwaliła nowe prawo patentowe, które skutecznie uniemożliwia zatwierdzanie patentów na oprogramowanie

przez -
12 1586
Nowa Zelandia - herb

Parlament Nowej Zelandii ostatecznie uchwalił nowe prawo patentowe, które skutecznie uniemożliwia zatwierdzanie patentów na oprogramowanie. Cały proces trwał przeszło pięć lat, był wielokrotnie opóźniany i zatrzymywany przez międzynarodowy lobbing dostawców oprogramowania. Według wielu ministrów jest to krok w stronę nowoczesnego modelu biznesowego, który ma ułatwić wielu twórcom tworzenie nowego oprogramowania, bez potrzeby zamartwiania się, że któraś część kodu będzie łamać jakiś patent.

 • o_O

  Brawo.

  • MikolajS

   Teraz zostaną wpisani na listę wrogów USA :-)

  • o_O

   Bardzo prawdopodobne.

  • krzabr

   Nie zdziwi mnie to międzynarodówka karteli w postaci IBM, MS, Apple, AT&T, Cisco, Samsung, mpjh, czy Richemont’s itd nie odpuszczą, zresztą przyzwyczaili się do koryta a lista jest świń przy korycie długa.

   Warto przytoczyć jak skończyła się walka Szwajcarii z Kartelem , mam nadzieję że NZ tak nie skończy:

   "Przez całą drogę od kraju biednego do bogatego Szwajcaria nie miała prawa patentowego (w 1888 r. wprowadziła tylko możliwość patentowania wynalazków, które można było przedstawić w postaci „mechanicznych modeli”). Celowo nie wprowadzono patentów na chemiczne i farmaceutyczne technologie, ponieważ Szwajcarzy wówczas masowo kopiowali je z Niemiec, które były w nich światowym liderem. Bezpośrednim powodem wprowadzenia prawa patentowego, w 1907 r., była zresztą groźba sankcji handlowych właśnie ze strony Niemiec.

   Co istotne, Szwajcarzy wprowadzili możliwość zastrzegania praw do chemicznych technologii, ale nie patentowania chemicznych substancji. Taką opcję zalegalizowali dopiero w 1978 r.! W tym kontekście trudno się dziwić, że z tak małego kraju pochodzi Novartis International, druga największa firma farmaceutyczna świata (w 2010 r. miała 46,8 mld dol. przychodów)."

   Pod naciskiej Bayera – mój przypis

  • o_O

   IBM?
   Samsung, który otwarcie opowiada się przeciw tym bzdurnym patentom?

  • krzabr

   Chyba na pokaz , jakoś tworząc czebole i forsując korzystne dla siebie i innych czeboli korzystne ustawy w parlamencie i nasyłając urzędy antymonopolowe na konkurencje.

   Po drugie jakoś nie szkodzi im udostępniać sterów na GPL.
   http://www.dobreprogramy.pl/Korea-oskarza-Google-

   Wiec takie wciskiwanie bajek mnie nie rusza, każda korporacja po przekroczeniu efektu skali zachowuje sie tak samo – monopolizuje swoj rynek przez regulacje i wysysa kase z konsumentow ktora wedruje do zarzadu i RN.

  • o_O

   Z kim walczy Samsung? Z apple, które samo tę wojnę zaczęło swoimi idiotycznymi patentami i zaokrąglonymi rogami prostokąta. I słusznie Samsung robi, niech apple zdechnie za użycie opcji nuklearnej.
   Niestety komunista Obabo jak widać zawsze do usług, żeby uratować apple przed obosiecznym mieczem, którym wymachują. USA to bagno.

   A urzędy antymonopolowe od tego są, żeby monopole regulować i przeciwdziałać nadużyciom. Dziwne, że Samsung musi ich nasyłać, sami powinni już dawno dupę ruszyć, bo za to im płacą.

  • krzabr

   Prawdziwe usa zdechło w 1913 i 1964 roku :)

   Co do samych urzędów antymonopolowych ich działania antydumpingowe itp wręcz pomagają kartelom w kontroli cen zaporowych czy uniemożliwiaja konsolidacje w oparciu o koszty. O tym szkodliwym działaniu wspominają choćby Sowell, Di Lorenzo czy Instytut misesa

   A samsung patentuje nawet i soft , fakt że głównie w efekcie pozwania przez Apple, co nie świadczy że jest dużo lepszą korporacją niż reszta, podobnie było z ibm, też byli przeciw patentom do czasu gdy pojawił się emulator hercules: http://appft1.uspto.gov/netacgi/nph-Parser?Sect1=
   http://appft1.uspto.gov/netacgi/nph-Parser?Sect1=
   http://www.pcmag.com/article2/0,2817,2414193,00.asp

  • krzabr

   http://arstechnica.com/information-technology/201

   Sprawa z ibm vs hercules, najlepsze bylo to ze zaatakowali za patenty oddane floss

 • Mariusz

  Pewnie znajdą broń chemiczną i trzeba będzie ich zbombardować w imię pokoju :)

 • Greg

  A jak to wygląda w Polsce?

 • krzabr

  Dziękuję redakcjo za opublikowanie mojego cynku :)