Nowa Zelandia uchwaliła nowe prawo patentowe, które skutecznie uniemożliwia zatwierdzanie patentów na...

Nowa Zelandia uchwaliła nowe prawo patentowe, które skutecznie uniemożliwia zatwierdzanie patentów na oprogramowanie

  przez -
  12 1420
  Nowa Zelandia - herb
  Parlament Nowej Zelandii ostatecznie uchwalił nowe prawo patentowe, które skutecznie uniemożliwia zatwierdzanie patentów na oprogramowanie. Cały proces trwał przeszło pięć lat, był wielokrotnie opóźniany i zatrzymywany przez międzynarodowy lobbing dostawców oprogramowania. Według wielu ministrów jest to krok w stronę nowoczesnego modelu biznesowego, który ma ułatwić wielu twórcom tworzenie nowego oprogramowania, bez potrzeby zamartwiania się, że któraś część kodu będzie łamać jakiś patent.

  • o_O

   Brawo.

   • MikolajS

    Teraz zostaną wpisani na listę wrogów USA :-)

   • o_O

    Bardzo prawdopodobne.

   • krzabr

    Nie zdziwi mnie to międzynarodówka karteli w postaci IBM, MS, Apple, AT&T, Cisco, Samsung, mpjh, czy Richemont’s itd nie odpuszczą, zresztą przyzwyczaili się do koryta a lista jest świń przy korycie długa.

    Warto przytoczyć jak skończyła się walka Szwajcarii z Kartelem , mam nadzieję że NZ tak nie skończy:

    "Przez całą drogę od kraju biednego do bogatego Szwajcaria nie miała prawa patentowego (w 1888 r. wprowadziła tylko możliwość patentowania wynalazków, które można było przedstawić w postaci „mechanicznych modeli”). Celowo nie wprowadzono patentów na chemiczne i farmaceutyczne technologie, ponieważ Szwajcarzy wówczas masowo kopiowali je z Niemiec, które były w nich światowym liderem. Bezpośrednim powodem wprowadzenia prawa patentowego, w 1907 r., była zresztą groźba sankcji handlowych właśnie ze strony Niemiec.

    Co istotne, Szwajcarzy wprowadzili możliwość zastrzegania praw do chemicznych technologii, ale nie patentowania chemicznych substancji. Taką opcję zalegalizowali dopiero w 1978 r.! W tym kontekście trudno się dziwić, że z tak małego kraju pochodzi Novartis International, druga największa firma farmaceutyczna świata (w 2010 r. miała 46,8 mld dol. przychodów)."

    Pod naciskiej Bayera – mój przypis

   • o_O

    IBM?
    Samsung, który otwarcie opowiada się przeciw tym bzdurnym patentom?

   • krzabr

    Chyba na pokaz , jakoś tworząc czebole i forsując korzystne dla siebie i innych czeboli korzystne ustawy w parlamencie i nasyłając urzędy antymonopolowe na konkurencje.

    Po drugie jakoś nie szkodzi im udostępniać sterów na GPL.
    http://www.dobreprogramy.pl/Korea-oskarza-Google-

    Wiec takie wciskiwanie bajek mnie nie rusza, każda korporacja po przekroczeniu efektu skali zachowuje sie tak samo – monopolizuje swoj rynek przez regulacje i wysysa kase z konsumentow ktora wedruje do zarzadu i RN.

   • o_O

    Z kim walczy Samsung? Z apple, które samo tę wojnę zaczęło swoimi idiotycznymi patentami i zaokrąglonymi rogami prostokąta. I słusznie Samsung robi, niech apple zdechnie za użycie opcji nuklearnej.
    Niestety komunista Obabo jak widać zawsze do usług, żeby uratować apple przed obosiecznym mieczem, którym wymachują. USA to bagno.

    A urzędy antymonopolowe od tego są, żeby monopole regulować i przeciwdziałać nadużyciom. Dziwne, że Samsung musi ich nasyłać, sami powinni już dawno dupę ruszyć, bo za to im płacą.

   • krzabr

    Prawdziwe usa zdechło w 1913 i 1964 roku :)

    Co do samych urzędów antymonopolowych ich działania antydumpingowe itp wręcz pomagają kartelom w kontroli cen zaporowych czy uniemożliwiaja konsolidacje w oparciu o koszty. O tym szkodliwym działaniu wspominają choćby Sowell, Di Lorenzo czy Instytut misesa

    A samsung patentuje nawet i soft , fakt że głównie w efekcie pozwania przez Apple, co nie świadczy że jest dużo lepszą korporacją niż reszta, podobnie było z ibm, też byli przeciw patentom do czasu gdy pojawił się emulator hercules: http://appft1.uspto.gov/netacgi/nph-Parser?Sect1=
    http://appft1.uspto.gov/netacgi/nph-Parser?Sect1=
    http://www.pcmag.com/article2/0,2817,2414193,00.asp

   • krzabr

    http://arstechnica.com/information-technology/201

    Sprawa z ibm vs hercules, najlepsze bylo to ze zaatakowali za patenty oddane floss

  • Mariusz

   Pewnie znajdą broń chemiczną i trzeba będzie ich zbombardować w imię pokoju :)

  • Greg

   A jak to wygląda w Polsce?

  • krzabr

   Dziękuję redakcjo za opublikowanie mojego cynku :)