Nowości w module wykresów w OO.o 3.2

Nowości w module wykresów w OO.o 3.2

przez -
20 480
OpenOffice

Wykres bąbelkowy

Wykresy bąbelkowe są dostępne jako nowy typ wykresów. Są one podobne do wykresów punktowych (XY), ale dodatkowo oś-X i wartości-Y dla każdego punktu informacji używana jest trzecia wartość do wpływania na rozmiar bąbelka.

Wykresy bąbelkowe były jedną z najbardziej oczekiwanych funkcji. Poparcie na to zgłoszenie oscylowała w granicach 50 głosów.

Wykres siatkowy-wypełniony

Innym, nowym typem wykresu jest wykres siatkowy-wypełniony (w Excelu występuje jako radarowy-wypełniony). Wykres ten jest podobny do normalnego wykresu siatkowo-liniowego, z tą różnicą, że linie i punkty źródłowe są dodatkowo wypełnione.

Sama możliwość zaistnienia wykresu tego typu wynika ze specyfikacji formatu OpenDocument 1.2, co oznacza, że starsze edycje OpenOffice.org nie będą w stanie edytować w nim danych.

Obrót etykiet (danych informacyjnych )

Opcje etykiet wciąż są rozszerzane. Teraz można swobodnie nimi obracać. To użyteczna funkcja dla wykresów kolumnowych, która pozwala uniknąć efektu nachodzenia na siebie między różnymi etykietami.

Wyświetlanie ukrytych komórek

Czy kiedykolwiek miałeś do czynienia z arkuszem zawierającym ukryte wiersze i kolumny? Obecnie możesz zadecydować czy wartości z ukrytych komórek mają być zawarte w naniesionym wykresie, czy nie. Wystarczy, że zaznaczysz odpowiednie pole w oknie właściwości serii danych.

Menu kontekstowe

Menu kontekstowe wewnątrz wykresów i części menu zostały zmodyfikowane tak aby rozwiązać pewne problemy z “Użytecznością”. Przykładowo popularny wpis “Właściwości obiektu” został zamieniony na coś bardziej opisowego. Zaoferowana komenda w menu kontekstowym teraz pokazuje nazwę wybranego obiektu. Więc teraz pokazuje przykładowo “Formatuj legendę”, “Formatuj tytuł” zamiast tylko “Właściwości obiektu”

Komendy “Wstaw tytuły”, “Wstaw legendę” i “Wstaw/Usuń Osie” zostały dodane do menu kontekstowego w przypadku obszaru wykresu, ściany wykresu / podłogi wykresu lub braku aktywnego zaznaczenia. Dostęp do właściwości serii danych jest teraz także dostępny w menu kontekstowym pojedynczego punktu danych. Więc nie zgubisz się już jeżeli kliknąłeś drugi raz na tej samej serii.

Nowa pozycja “Wstaw R2” jest dostępna w menu kontekstowym równania w przypadku gdy R2 nie zostało jeszcze dodane. W innym wypadku dostępne jest “Usuń R2”. W menu kontekstowym linii trendu dostępna jest nowa pozycja “Wstaw R² i równanie linii trendu” w przypadku gdy żadne równanie nie zostało jeszcze dodane.

Zachowanie menu wstawiania wewnątrz wykresów jest teraz zależne od aktywnego zaznaczenia. W przypadku gdy wybrana jest pojedyńcza seria danych, lub element należący do pojedynczej serii danych, dodatkowe elementy (takie jak paski błędu, etykiety danych, linie trendu, lub linie wartości średniej) są wstawiane tylko dla pojedynczej serii. W innym przypadku dodatkowe elementy są dodawane do wszystkich istniejących serii.

Selekcjoner elementów

Pole listy zawierające elementy wykresu zostało dodane do pasku narzędziowego formatowania w wykresie. Wybranie czegoś z listy wybiera odpowiedni element z wykresu. Naciśnięcie nowego przycisku nazwanego “Formatuj zaznaczenie” obok listy otwiera dialog wybranego elementu i pozwala manipulować formatowaniem.

Podobne artykuły

 • Łał, widać postęp. Podziękowania dla deweloperów i testerów!

 • Ba! I będzie nawet słownik synonimów w menu kontekstowym! ;]
  http://www.openoffice.org/issues/show_bug.cgi?id=51258

 • synonimy? noooo :) ekstra :) wykresy też nie brzydkie :)

 • Dobry opis :)
  Akurat sprawozdanie z pomiarów w OO robię :-/

 • Airborn, niestety zgłoszeniu przypisano target 3.3 (pojawi się w czerwcu 2010).

 • pożyję jeszcze do tego czasu chyba, więc nie jest źle ;)

 • Haha! W czerwcu 2005 wysłano to zgłoszenie! A wczoraj dywagowałem czy pobiją wygładzanie podpikselowe, które tworzono 5 lat. ;] Zapowiada się remis.

 • wow, naprawdę szybki czas reakcji :P

 • Ciekawe kiedy OO zamiast jakiś nikomu nie potrzebnych ficzerów dorobi się choćby ribbonów…

 • Co masz na myśli pisząc “niepotrzebne ficzery” ?

 • I co fajnego jest w ribbonach?

 • a_patch — jak to co? intefejs z ribbonami znacznie zwiększa produktywność, bo nie tracimy czasu na szukanie interesującego nas narzędzia, wszystko jest ułożone sensownie

 • Ja zaś to widzę zgoła odmiennie, przyzwyczajony od lat do dzałania na normalnym menu dostaję coś, co wkurza i zajmuje połowę ekranu. Okno preferencji w Access 2007 na siłe wchodzi mi na mój formularz i mogę je co najwyżej zamknąć. Znalezienie ustawień do strony początkowo zajmowało mi mnóstwo czasu. Teraz już wiem, gdzie jest, ale nadal mam problem w Outlooku jak chcę wstawić hyperlink.

  Dla mnie to niepotrzebne nikomu zmiany, które tylko utrudniają pracę, którą ludzie doskonalili w sobie od lat.

 • a_patch — ale dla nowego użytkownika ribbony są przyjaźniejsze, a stary się po prostu przyzwyczai po czasie

 • minął rok, a ja nadal uważam, że to bzdura. Jest mnóstwo bardziej wartościowych punktów w nowym Office, ale wstążki do nich nie należą.

 • a_patch – cóż nie zgadzam się z tobą, nowego office’a nie używałem, ale w windows7 jest paint z ribbonami którego obsługuje się dużo bardziej przyjemnie niż zwykłego painta

 • Oczywiście że możesz :) A tego Painta aż zobaczę, bo nie uświadczyłem. No, ale mój windows służy do dwóch rzeczy – WoW i CoD.

 • pecet, tak przypuszczałem, że pisząc o niepotrzebnych ficzerach, w rzeczywistości myślałeś “ja chcęęęęęęę ribbonaaaa”.

  Na początku wziąłem cię za dziecko, bo właśnie taki był twój postulat (dziecinny), ale na swoim blogasku napisałeś coś o studiach. Musisz być w takim razie trollem. Musisz nim być, bo każdy wie, że Ribbon został opatentowany i za licencję trzeba srogo zapłacić.

  Jeśli chcesz Wstążkę, to kup sobie pakiet Corel WordPerfect X3 albo MS Office. OpenOffice.org nigdy nie będzie miał Wstążki. Zostało to zadeklarowane na Wiki, podczas tegorocznego OOoConu i ciągle jest powtarzane przy każdej okazji, aby dotarło to do takich jak ty.

  A skoro już doszliśmy do tego, że nie dostaniesz swojej zabawki, wiedz, że te ‘nikomu niepotrzebne ficzery’ jednak są potrzebne, i to tysiącom ludzi.

 • Jeszcze kilka zdań komentarza odnośnie Wstążki. Polecam obejrzenie nagrań z HotZlotu 2008/2009, gdzie pracownik Microsoftu opowiada historię tego projektu.

  Tak w skrócie. Dlaczego Wstążka jest taka jaka jest? Ponieważ wg. badań Microsoftu, największa grupa użyszkodników często i gęsto gapi się w sam środek górnej części ekranu. Dlatego przyciski są wielkie i dostępne w panelach z kartami.

  Testy ergonomii są przeprowadzane nie na power userach, którzy operują skrótami klawiszowymi a na lamach, lamerach i laikach. Dlatego Ribbon jest świetny dla cioci, babci i Pani Krysi z biura. Te osoby wykorzystują minimum opcji, a Wstążka to minimum uwydatnia.

  Przechodząc do konkluzji: jeśli coś ma być jeszcze bardziej łatwe, lub idiotoodporne, nie ma szans, aby te same zmiany pozytywnie odbiły się na Super Użytkowniku, który wymiata w Accessie.

  A Microsoft wie, że Access jest niezastąpiony, więc olewa potrzeby tych drugich.

 • BeWuP

  A gruntownych zmian nawet na horyzoncie nie widać. Do największych kpin w OOo należy praca z tabelami i interfejs. Wstążki, nie wstążki – wystarczy porównać liczbę kroków do wykonania określonego zadania.