Nowy i wydajny format dysków dla QEMU

Nowy i wydajny format dysków dla QEMU

przez -
7 1680
QEMU

QED (QEMU Enhanced Disk) to nowy format wirtualnych dysków twardych dla Qemu. Został on przystosowany dla Qemu oraz KVM (Kernel-based Virtual Machine) i ma być zdecydowanie szybszy od innych formatów dostępnych dla wirtualnych maszyn w tym QCOW2, VMDK.

Pierwsze wzmianki na temat tego formatu pojawiły się w QEMU 0.14 a jego specyfikacja jest otwarta. Jedną z jego głównych cech jest pełna obsługa asynchronicznego I/O, niska fragmentacja danych oraz kopie zapasowe plików.

Odczyt i zapis do buforów oraz cache

W przypadku testów wykonanych za pomocą hdparm -Tt nie odczujemy różnicy pomiędzy różnymi formatami. Wartości są do siebie zbliżone.

Czas instalacji Ubuntu 11.04

Różnica pojawia się dopiero podczas instalowania systemu Ubuntu 11.04. Nowy format sprawia pozytywne wrażenia. Maszyna hostująca wirtualny system jest zdecydowanie mniej obciążona, a system gościa działa wydajniej.

Operacje takie jak tworzenie, formatowanie partycji czy kopiowanie, przenoszenie plików są decydowanie szybsze na nowym formacie.

Czas tworzenia i kopiowania pliku 1G

W przyszłości planowane jest dodanie defragmentacji w trybie online, obsługę meta-danych oraz strumieniowanie. Dostępna jest również specyfikacja formatu QED na stronie wiki.qemu.org.