nVidia chce dodać obsługę Waylanda do swoich sterowników binarnych, ale deweloperzy Waylanda...

nVidia chce dodać obsługę Waylanda do swoich sterowników binarnych, ale deweloperzy Waylanda to utrudniają

przez -
34 5798
nVidia

Firma nVidia od długiego czasu bardzo dobrze wspiera swoje karty graficzne pod systemem Linux. Aktualne sterowniki graficzne obsługują jedynie X.Org Server. Kiedy pojawił się Wayland, nVidia i AMD oficjalnie odrzuciły, jakoby miały wspierać nowy protokół dla systemów Linux. Jedynie firma Intel oraz otwarte sterowniki graficzne Nouveau i Radeon były odpowiednio przystosowane. Nie tak dawno okazało się, że nVidia rozpoczęła pewne prace nad dostosowaniem swoich sterowników binarnych do obsługi Waylanda.

Do niedawna istniał specjalny moduł XWayland i zmodyfikowane sterowniki DDX, które pozwalały na obsługę sprzętowej akceleracji 2D w XWaylandzie, przy użyciu natywnego sterownika danej karty graficznej. Dzięki kilku odpowiednim zmianom w kodzie sterowników nVidia Linux Display Driver, można było wstępnie z nich korzystać pod Waylandem.

Niestety, ale w ostatnim czasie deweloperzy Waylanda postanowili dodać własny sterownik DDX do obsługi XWaylanda, który opiera się na GLAMOR i zapewnia akcelerację 2D poprzez OpenGL. Jest on uniwersalny i nie wymusza modyfikowania osobnych sterowników X.Org do obsługi X11 na Waylandzie. Zmiana ta niestety powoduje ogromne problemy dla sterowników binarnych nVidia, które potrzebowały własnego sterownika DDX do bezpośredniego renderowania GLX.