nVidia chce dodać obsługę Waylanda do swoich sterowników binarnych, ale deweloperzy Waylanda...

nVidia chce dodać obsługę Waylanda do swoich sterowników binarnych, ale deweloperzy Waylanda to utrudniają

przez -
34 5704
nVidia

Firma nVidia od długiego czasu bardzo dobrze wspiera swoje karty graficzne pod systemem Linux. Aktualne sterowniki graficzne obsługują jedynie X.Org Server. Kiedy pojawił się Wayland, nVidia i AMD oficjalnie odrzuciły, jakoby miały wspierać nowy protokół dla systemów Linux. Jedynie firma Intel oraz otwarte sterowniki graficzne Nouveau i Radeon były odpowiednio przystosowane. Nie tak dawno okazało się, że nVidia rozpoczęła pewne prace nad dostosowaniem swoich sterowników binarnych do obsługi Waylanda.

Do niedawna istniał specjalny moduł XWayland i zmodyfikowane sterowniki DDX, które pozwalały na obsługę sprzętowej akceleracji 2D w XWaylandzie, przy użyciu natywnego sterownika danej karty graficznej. Dzięki kilku odpowiednim zmianom w kodzie sterowników nVidia Linux Display Driver, można było wstępnie z nich korzystać pod Waylandem.

Niestety, ale w ostatnim czasie deweloperzy Waylanda postanowili dodać własny sterownik DDX do obsługi XWaylanda, który opiera się na GLAMOR i zapewnia akcelerację 2D poprzez OpenGL. Jest on uniwersalny i nie wymusza modyfikowania osobnych sterowników X.Org do obsługi X11 na Waylandzie. Zmiana ta niestety powoduje ogromne problemy dla sterowników binarnych nVidia, które potrzebowały własnego sterownika DDX do bezpośredniego renderowania GLX.

Podobne artykuły