nVidia Linux Display Driver 295.20

nVidia Linux Display Driver 295.20

przez -
14 1123
nVidia

Aaron Plattner ogłosił wydanie sterowników nVidia Linux Display Driver 295.20. W najnowszej wersji dodano obsługę nVidia Tesla X2090, dodano opcję --no-opengl-files w instalatorze, aby móc zainstalować sterownik bez plików OpenGL, które mogłyby spowodować konflikt z zainstalowanymi już implementacjami OpenGL.

Zaimplementowano obsługę 30-bitowej głębi koloru (10 bitów na kolor) dla układów serii GeForce 8 i wyższych, oraz dodano obsługę ograniczania kursorów dla widocznych rejonów podłączonych wyświetlaczy. Wprowadzono podział na wiele zakładek strony konfiguracyjnej DFP w ustawieniach nVidia, co umożliwia wyświetlanie ustawień na mniejszych ekranach. Dodano również wsparcie dla X.Org Server 1.12.

Reszta zmian:

 • Naprawiono błędy w oprogramowaniu Maya, powodujące pojawianie się czarnych obszarów na odwrocie twarzy niektórych modeli, oraz niepoprawne renderowanie zaznaczonych obszarów twarzy, w przypadku użycia narzędzia wyboru obrazu
 • Poprawiono błąd, który powodował niepoprawne działanie systemu X, po podłączeniu wyświetlaczy w trybie hot plug
 • Naprawiono błąd, który w przypadku niektórych aplikacji OpenGL, w tym środowisk graficznych KDE i GNOME Shell, mógł powodować zawieszenie działania
 • Usunięto problem z kartami graficznymi GeForce 7 w laptopach, który uniemożliwiał, działanie wewnętrznego panelu
 • Naprawiono dwa błędy, które sporadycznie powodowały awarię działania wielowątkowych aplikacji OpenGL

14 Komentarze

  • FX'a. Ok.. pewnie zaraz usłyszę, że to staaaaare.. Owszem, ale ciągle sporo sprzętów ją ma w użyciu. Wystarczy zerknąć na launchpadzie jak duże jest zainteresowanie właśnie sterami obsługującymi starszy sprzęt.

  • No właśnie sprzęt jest bardzo stary. Poza tym NVIDIA porzuca wsparcie starych sprzętów, jak już nie ma co w nich rozwijać. Akurat FX były bardzo nieudaną serią. Nawet stery na Windows są porzucone :)

 1. >Usunięto problem z kartami graficznymi GeForce 7 w laptopach,
  >który uniemożliwiał, działanie wewnętrznego panelu.

  Dzisiaj sprawdzę czy działa. Denerwowało mnie to, ponieważ podczas aktualizacji Arch Linuksa musiałem dodać ten pakiet do ignorowanych z racji tego, że musiałem używać starej wersji bez tego błędu. Dodanie tego pakietu do ignorowanych blokowało mi aktualizację krenela.

  A gdy wymuszałem aktualizację kernela, to musiałem ponownie instalować sterownik nvidii.

  • Może czas zmienić dystrybucję na taką bez takich nieprofesjonalnych zależności pakietów?

  • Może Fedorę? Pamiętam jak swego czasu próbowałem usunąć jakiś kawałek GNOME, to mi łańcuszek zależności poleciał "all the way down" i zatrzymał sie na… glibc ;). Lepszy system pakietów niż Archowy widziałem tylko w Gentoo.

  • Nie wiem jak Fedora, ale administruję kilkoma Centosami i SL6 (powiedzmy, że bracia Fedory). Jestem bardzo zadowolony z menadżera pakietów jakim jest yum. Daje sporo możliwości, chociażby instalacji/lub usunięcia z pominięciem durnych zależności. W takiej sytuacji oczywiście należy wiedzieć co się robi.

   Z Gentoo nie miałem styczności.

   No koniec mała dygresja (o ile tak to można nazwać):
   * Arch – dla mnie idealny system na desktop dla osób znających system. W repozytoriach mamy mało znane pakiety. do tego mamy AUR. A jak tam nic nie znajdziemy, to bardzo łatwo zbudować własne paczki.

   W systemie tym nie muszę nic instalowac z ręki, do wszystkiego tworze paczki. Dzięki temu mam poczucie porządku w systemie.

   * SL6, Centos 6 – idealna dystrybucja na serwer terminali. Długie wsparcie. Bezpieczna aktualizacja systemu, mam pewność, że po aktualizacji niczego mi nie rozwali). Długi okres wsparcia. Gnome2, które ładnie można po-blokować i choćby zrobić system kiosk. W gnome3 lockdown jest w fazie rozwoju.

  • 1. Arch ma bardzo dobre pakiety. Do tego bardzo cenie sobie "ABS" i "AUR".

   Co do zależności sterowników nvidii do kernela. To chyba normalne, że przy aktualizacji Kernela należy prze-kompilować moduły nvidii. Stąd ta ścisła zależność.

   Więc w sytuacji gdy byłem zmuszony do starych sterowników nvidii, to po aktualizacji kernela musiałem budować sobie od nowa paczkę dla nvidii z PKGBUILD (po małych modyfikacjach).

   2. Sprawdziłem i na nowych sterownikach nvidii wszystko mi działa. Już zapobiegawczo zapisałem sobie PKGBULD'a, gdyby w nowej wersji znów coś było pochrzanione.

  • w innych dystrybucjach przekompilowaniem modułów zajmuje się dkms, więc jeśli tylko stary sterownik jest zgodny z nowym abi, nie trzeba aktualizować sterownika wcale i można sobie zablokować w menadżerze pakietów konkretną wersję, by się nie aktualizowała.

Odpowiedz