W tym artykule omówię jak odzyskać program rozruchowy GRUB, który jest uruchamiany jako drugi w kolejności program zaraz po BIOSie, odpowiadający za załadowanie systemu operacyjnego do pamięci operacyjnej. Pozwala on także dokonać wyboru systemu do uruchomienia

Do odzyskiwania posłużymy się płytą LiveCD z systemem Ubuntu. LiveCD to system operacyjny (zazwyczaj zawiera także inne oprogramowanie) przechowywany na bootowalnym CD-ROMie, z którego jest uruchamiany w pamięci RAM bez potrzeby instalowania go na dysku twardym.

Zakładam, że użytkownik zna układ partycji na swoim dysku twardym, Należy pamiętać że partycja hda1 dla GRUBa to hd(0,0).

Zaczynamy

Uruchamiamy system z LiveCD a następnie wydajemy polecenia:

sudo mkdir /mnt/root

sudo mount -t ext3 /dev/hdax /mnt/root

gdzie x oznacza partycję, na której zainstalowany jest Linux. Ponieważ system nasz był zainstalowany na systemie plików ext3 podaliśmy parametr -t ext3. Jeżeli nie wiadomo jaki jest system plików należy wpisać -t auto. Jeśli posiadamy dysk SATA zamiast /dev/hdax wpisujemy /dev/sdax.

Wydając te polecenia stworzymy katalog /mnt/root, w którym następnie zamontujemy naszą partycję z systemem Linux tak, aby mieć do niej dostęp. Teraz czas na przygotowanie środowiska pracy, w którym zainstalujemy ponownie nasz GRUB:

sudo mount -t proc none /mnt/root/proc
sudo mount -o bind /dev /mnt/root/dev
sudo chroot /mnt/root /bin/bash
sudo grub

Jeżeli wszystko wykona się poprawnie powinniśmy zobaczyć znak zachęty grub>. Następnie wydamy polecenie, które wyszuka partycji z Linuksem:

find /boot/grub/stage1

W moim przypadku otrzymałem (hd0,2). Następnie musimy ustawić partycję główną za pomocą polecenia:

root (hd0,x)

W miejsce x wstawiamy wartość, którą otrzymaliśmy po poprzedniej komendzie. Ostatnie polecenie zainstaluje nam ponownie GRUBa na dysku.

setup (hd0)
quit

Od tej chwili możemy cieszyć się GRUBem przy uruchamianiu komputera.

Super Grub Disk

Aby odzyskać GRUBa możemy posłużyć się narzędziem Super Grub Disk, można je pobrać ze strony supergrub.forjamari.linex.org. Następnie nagrywamy zawartość obrazu na płytkę, po czym uruchamiamy z niej komputer. Po uruchomieniu wybieramy język, a następnie GNU/Linux. W następnym menu mamy kilka opcji:

GRUB

  • Fix Boot of Gnu/Linux (GRUB) – odzyskujemy GRUBa
  • Fix Boot of Gnu/Linux (Lilo) – odzyskujemy Lilo
  • Boot Gnu/Linux – Uruchamiamy Linuksa

Jeżeli po wybraniu pierwszej opcji nie odzyskamy GRUBa wybieramy “Boot Gnu/Linux” i uruchamiamy system. Po uruchomieniu Linuksa, w konsoli jako root wykonujemy:

grub-install /dev/hda

I po tym możemy już cieszyć się GRUBem przy uruchamianiu komputera.