OLPC znowu zdrożał

OLPC znowu zdrożał

przez -
1 731
OLPC

Laptopy OLPC, które mają trafić do dzieci w biedniejszych krajach, nie będą kosztowały 176 USD jak mówiono ostatnio, ale niemal 190 USD – ogłosiła organizacja One Laptop Per Child. Podwyżki mogą być więc niemiłą niespodzianką dla krajów, które chcą zakupić maszyny OLPC. Nowa cena laptopa sięga już 188 USD, a przyczyną wzrostu tej ceny jest skok rynkowych cen niklu i krzemu.

Rzecznik OLPC George Snell, obiecuje, że organizacja zobowiązuje się do utrzymania ceny poniżej poziomu 190 USD. Jest to bardzo mała cena za małego, wytrzymałego i sympatycznego laptopa, ale ponad dwa razy więcej niż zakładał na początku projekt mówiąc o laptopie za sto dolarów.

Nie wiadomo jeszcze jak ta podwyżka wpłynie na decyzję krajów, które zdecydowały się zamówić OLPC dla swoich szkół. Lista odbiorców nie została jeszcze ogłoszona, a kierujący projektem prof. Nicholas Negroponte twierdzi, że rozmowy z rządami nadal trwają. Snell ujawnił natomiast, że uczestniczy w nich 12 państw. Organizacja twierdzi, że obecnie posiada zamówienia na 3 miliony maszyn, a ich produkcja ma ruszyć już w październiku. Komputery (typ XO) będą produkowane z części dostarczanych przez ponad 800 firm i będą wyposażone w specjalnie dla nich opracowaną dystrybucję systemu Linux.

Negroponte ciągle obiecywał spadek ceny laptopa wraz z z rozwojem projektu, ale jak dotąd ta cena tylko rosła. Najpierw mówiono o laptopie za 100 dolarów, potem cena wzrosła do 130 USD, aby potem osiągnąć poziomy 148, 176 i wreszcie 188 USD.

Podobne artykuły

1 komentarz

Odpowiedz