Omega 10 beta

Omega 10 beta

przez -
3 503
System operacyjny, systemy operacyjne

Rahul Sundaram na łamach listy dyskusyjnej Red Hata ogłosił jakiś czas temu wydanie dystrybucji LiveCD o nazwie Omega 10. System ten jest w fazie beta i bazuje na systemie Fedora 10 Beta. System ten ma być przystosowany do obsługi multimediów wszelkiego rodzaju, dlatego domyślnie wzbogacono go o repozytoria Livna. System pracuje pod kontrolą jądra 2.6.27-rc7.

Został wyposażony w środowisko graficzne GNOME 2.23 oraz X Serwer 1.5.0. Posiada przeglądarkę internetową Mozilla Firefox 3.0.

System został wzbogacony o takie odtwarzacze jak Xine, MPlayer czy VLC. Dodano również dodatkowe kodeki dla Gstreamera i xine. Jak pisze sam Rahul, system nie posiada żadnych kodeków niewolnych, czy własnościowych. Jest on w 100% zgodny z fedora.

Więcej zrzutów ekranu w serwisie phoronix.com.

 • Michal

  Kamil, ale kotleta odgrzewasz :)

  Chyba powinieneś napisać, że pod adresem ftp://ftp.infradead.org/pub/spins/ znajduje się nowsza wersja oparta na rawhide (nowszym niż F10beta, ale nie najnowszym). Ten system byłby bardzo fajny dla ludzi, którzy nie lubią grzebać przy repozytoriach etc. Taki UbuntuMint na Fedorze. Szkoda, że (przynajmniej na razie) nie ma wersji dla x86_64.

  "System ten ma być przystosowany do obsługi multimediów wszelkiego rodzaju"

  i zaraz

  "Jak pisze sam Rahul, system nie posiada żadnych kodeków niewolnych, czy własnościowych. Jest on w 100% zgodny z fedora."

  dlatego niestety nie jest przystosowany do "obsługi multimediów wszelkiego rodzaju". Po dodaniu kilku kodeków z Windows powinny pójść wszystkie filmy. Przynajmniej tak wygląda teoria, bo na razie mi DVD na F10 nie chodzą, ale to już inna bajka…

  Gdyby tylko dał możliwość łatwej instalacji niewolnych, własnościowych rzeczy np. za pomocą jakiegoś skryptu, to byłby to jeden z najfajniejszych systemów dla leniwych.

 • Pingback: Silezja.eu » Blog Archive » Przegląd niusów()

 • Pingback: | thecamels.org()