OpenNIC w służbie wolnego Internetu

OpenNIC w służbie wolnego Internetu

przez -
10 1472
OpenNIC

Nieustannie trwa spór między ludźmi walczącymi o neutralny Internet, a przedstawicielami przemysłu rozrywkowego, którzy sądownie domagają się blokowania stron naruszających prawo autorskie. Kiedy jedni doprowadzają do zablokowania połączeń na poziomie dostawcy usług (ISP), drudzy sprytnie omijają te blokady. Kolejnym rozwiązaniem typu “bypass” jest projekt OpenNIC, za którym stoi Travis McCrea, deputowany i lider Kanadyjskiej Partii Piratów.

OpenNIC to alternatywna sieć adresów DNS, zarządzana przez społeczność skupioną wokół projektu, której celem jest dostarczenie szybkich i spolegliwych usług, a przede wszystkim swobodnego dla wszystkich użytkowników Internetu, który dodatkowo nie podlegałby władzy organizacji ICANN.

Organizacja nie tylko dostarcza wolne DNS-y, ale także udostępnia całkowicie za darmo domeny najwyższego poziomu: .pirate, .geek, .free, .bbs, .parody, .oss, .indy, .fur, .ing, .micro, .dyn and .gopher. Wystarczy się tylko zarejestrować i wziąć domenę typu osworld.oss (open source software)

Lista dostępnych adresów DNS znajduje się na stronie Tier2. Równolegle udostępniono pomoc, jak zmigrować do OpenNIC, która w szczegółowy sposób omawia najważniejsze systemy.

 • Poncjusz

  Weeee… Rewelacja ! :D

 • TomJ

  Co to znaczy spolegliwych? Nie jest to jakaś literówka?

 • Gmina

  Brzmi bardzo fajnie :) A czy na tych DNSach chodzą normalne domeny .com?

 • 123qwe

  No wszystko ladnie fajnie ale jak wyszukiwac strony pod ich domenami, google ich raczej nie ideksuje.. maja jakas swoja wyszukiwarke?

 • gerard

  pytanie jak z bezpieczeństwem tych dnsów
  Co jak co ale w tym przypadku warto polegać na sprawdzonych i doświadczonych dostawcach, np od googla (8.8.8.8)

  • Jeżeli chcesz by Google wiedziało o Tobie wszystko (włącznie z tym po jakich stronach chodzisz i z jakimi hostami się łączysz), i uważasz to za bezpieczne – to ok :)

  • gerard

   google i tak już to wie =)