OpenOffice.org 3.0. Zmiany licencyjne i drobne ciekawostki.

OpenOffice.org 3.0. Zmiany licencyjne i drobne ciekawostki.

przez -
6 324
OpenOffice

Właśnie przed minutami, za sprawą Malte Timmermanna, świat obiegła wieść o zmianach licencyjnych, które uczyniły OpenOffice.org bardziej prospołecznym niż to było dotychczas. Z ogłoszenia dowiadujemy się, iż obecna licencja LGPL v2.1 została zastąpiona swoim nowszym odpowiednikiem (LGPL v3.0), a niekorzystna dla “dawców kodu” licencja Joint Copyright Assignment (JCA) została zastąpiona przez Sun Microsystems Inc. Contributor Agreement (SCA).

Zmiany licencyjne będą widocznie dopiero od OpenOffice.org 3.0 beta. A z zakamarków Internetu wyszperałem garść informacji mówiących, że OpenOffice.org 3 będzie budowany przy pomocy gcc-4.2.2 dla Linuksa, gcc-3.3.x dla MacOS X 10.3 i OS/2, SunStudio 12 dla Solarisa i prawdopodobnie Visual Studio 2008 dla Windows gdy zostanie wydany, a aktualnie używany jest Visual Studio 2005.

Na oficjalnym forum OO.o, ktoś zarzucił pomysłem aby zerwać z wsteczną kompatybilnością i użytkowników Windows 98/Milenium zostawić na lodzie. Korzyści są oczywiste. Odpowiedź na to pytanie – jeszcze nie.

Zrobiono wreszcie porządek z nazwami dla snapshotów. Ostatnia gałąź dla linii 2.x nazywa się OOH_m_liczba, zaś linia 3.x ma ludzko brzmiącą nazwę DEV300. Do tego stabilna trójka powinna nosić nazwę “OOO300”, 3.1 będzie miało “OOO310” itd.

Nuno Pinheiro z Oxygen Team podjął się stworzenia odpowiedniego motywu do pakietu.

Po tym jak Chińczycy z RedFlag 2000 dołączyli do Suna, praca wre! Testują każdą funkcję w interfejsie i zgłaszają błędy (oraz sami je naprawiają). Aż miło popatrzeć. Bo to czego najbardziej brakuje temu projektowi to zasoby ludzkie.

Koniec. Warto wspomnieć jeszcze o łeb-dwa-zero logo, które zostały wybrane z konkursu organizowanego przez Top7 (OpenOfficeT7). Loga fajne, ale w złym stylu. Nie da się czymś takim promować firmy, która chce zasłynąć z dystrybucji oprogramowania biurowego. Chociaż kto wie? Może się mylę? OO.o 3.x ma mieć możliwość integracji z blogowiskami.

 • Poprawki
  nie ma takiego czegoś jak .NET2005/.NET2008 zapewne chodziło o VisualStudio 2005/2008 (VS2008 już jest)

 • Jak najbardziej chodzi o Visual Studio.

 • Łukasz

  czy nadal bedzie darmowy?

 • PACH

  hmm to „OOO300” ciekawe dlaczego 300 a nie 3 czy 30? Czyzby zasugerowali sie sukcesem tej liczby?
  Moze na nowych reklamach bedzie Leonidas z okrzykiem „This is OOO!!!”

 • @Łukasz

  Tak

  @PACH

  To skrót “OpenOffice.org 3.0.0”

 • Edek

  A ja widzę że OO Calc zamierza nadal uszczęśliwiać ludzi na siłę zmieniając dane w komórkach jak mu się podoba. Wpisuję 2.4 a on wstawia 2.04.2008, to samo gdy wpisuję 2-4. No i jeszcze sam lepiej wie czy ja chcę datę w postaci 2008-04-24 (ja wpisuję) czy 24.04.2008 (OO wstawia). Drażni mnie to. Ja wiem że można bawić się z formatowaniem ale do chol..ry chyba wiem co chcę wpisać i nie potrzebuję aby ktoś na siłę mnie uszczęśliwiał. Gdyby jeszcze dało się to jakoś wyłączyć, ale nie! Z tych (i kilku innych) powodów coraz częściej używam pakietu Microsoftu.
  Pozdrawiam!