OpenOffice.org 3.3.0 i konkurs z koszulkami

OpenOffice.org 3.3.0 i konkurs z koszulkami

przez -
4 1197
OpenOffice

Wydano pakiet biurowy OpenOffice.org 3.3.0. W najnowszej wersji wprowadzono wiele poprawek. Przede wszystkim przyśpieszono działanie pakietu. Arkusz kalkulacyjny został wzbogacony o nowe opcje importu plików CSV oraz obsługę miliona wierszy (jak Excel 2007 i nowsze). Nowy moduł wykresów umożliwia osadzanie obiektów wewnątrz wykresów, układa dane w hierarchiczny porządek (jeśli dane są podzielone na różne komórki), a także generuje bardziej realistyczne modele 3D.

Ramki w Impressie zostały wzbogacone o 4 symbole przyśpieszające wstawianie mediów, tabel i wykresów. Pojawił się także nowy pasek narzędziowy do szybkiego zarządzania slajdami, który jest wynikiem prac nad projektem Renaissance.

We Writerze dodano tezaurus do menu kontekstowego (5. letnie zgłoszenie!) oraz przemodelowano samo okno dialogowe z synonimami. Analogicznego działania dokonano w systemie dzielenia wyrazów. Oprócz tego dodano opcje zarządzania linkami z poziomu menu kontekstowego i opcję resetowania ustawień językowych z poziomu paska stanu.

Z innych zmian: dodano pasek szybkiego wyszukiwania (podobny do tego z Firefoksa), przebudowano interfejs wydruku i wprowadzono kilka usprawnień dla programistów rozszerzeń.

Z pełną listą zmian można zapoznać się na stronie OpenOffice.org 3.3 New Features, a ze szczegółowymi zmianami na Feature Freeze Testing 3.3.

Plany na przyszłość

W następnej edycji (3.4), która powinna pojawić się za rok planuje się:

 • pozbyć się obsługi binarnych plików StarOffice (*.sdw, *.sdc, *.sdd)
 • dodać opcję importu plików SVG (ta opcja jest dostępna w LibreOffice 3.3)
 • dodać obsługę nowych funkcji w Calcu (jest to efekt pracy wykonanej w ramach OpenOffice.org Summer 2010 Internship)
 • dodać opcję eksportu plików XLSX (ta opcja jest dostępna w LibreOffice 3.3)
 • dodać obsługę składni R1C1 w Calcu (ta opcja jest dostępna w LibreOffice 3.3)
 • dodanie możliwości użycia w Data Pilocie więcej niż ośmiu pól
 • ulepszenie opcji porównania dokumentów we Writerze
 • zaktualizowanie HSQLDB (silnika Basea) z wersji 1.8 do 2.0 (w LibreOffice planuje się porzucić się HSQLDB na rzecz SQLite)

Konkurs!

Zapraszam do wzięcia udziału w konkursie, w którym do wygrania jest społecznościowa koszulka OpenOffice.org.Konkurs jest prosty, a warunki jasne:

 • Do wygrania jest 10 koszulek. Jedna na osobę.
 • Konkurs trwa 7 dni od dzisiaj, chyba że wcześniej dostanę poprawne odpowiedzi.
 • Kto pierwszy ten lepszy!

Pytania konkursowe brzmią:

 1. Ile wersji RC miało wydanie 3.3.0?
 2. Wymień co najmniej trzy ulepszenia jakie pojawiły się wraz z wersją 3.3.0
 3. Dlaczego używasz OO.o i co w nim lubisz najbardziej?

Oczywiście w przypadku drugiego pytania nie można ściągać z bieżącej notatki. ;) Odpowiedzi proszę wysyłać na quest-88 małpiszon o2.pl z tematem „Konkurs koszulkowy”.

4 Komentarze

 1. Ladnie tak to kopiowac bledy z innego portalu:)? OpeOffice.org JEST sponsorowany przez Oracle, a prznajmniej tak pisza na swojej stronie glownej.

 2. […] OpenOffice.org 3.3.0 Wydano pakiet biurowy OpenOffice.org 3.3.0. Ta wersja pakietu jest nadal sponsorowana przez firmę Oracle. Utrzymuje i rozwija ją społeczeństwo. Niestety w tym wydaniu nie znajdziemy dużej liczby nowości. Pojawiają się małe poprawki w wyglądzie (zmiana okien dialogowych). Pojawiła się możliwość zabezpieczenia hasłem dokumentów tworzonych w programach Calc oraz Writer. Ulepszona została funkcja eksportu dokumentów do formatu PDF. Szczegółowa lista zmian dostępna jest pod adresem development.openoffice.org. […]

Odpowiedz