OpenOffice.org PL 2.2

OpenOffice.org PL 2.2

przez -
12 139
OpenOffice

Społeczność OpenOffice.org ogłosiła wydanie OpenOffice.org 2.2. Najnowsze wydanie zabezpiecza użytkowników przed niedawno odkrytymi lukami, przez które mogli być oni narażeni na atak gdy otwierali dokumenty z niezaufanych źródeł. W wersji 2.2 użytkownicy natychmiast zauważą lepszą jakości wyświetlanego tekstu we wszystkich składnikach OpenOffice.org. Powodem tego jest wcześniejsze opcjonalne wsparcie dla techniki poprawy jakości tekstu pisanego przy użyciu czcionek proporcjonalnych, która to technika jest teraz domyślnie włączona. Funkcja eksportu do pliku PDF została rozszerzona o możliwość tworzenia zakładek oraz formularzy.

Podczas gdy OpenOffice.org 2.1 dobrze funkcjonuje w systemie Windows Vista, wersja 2.2 wykorzystuje kilka nowych kosmetycznych zmian dostępnych w Viście, takich jak nowe okienko wyboru pliku. Użytkownicy komputerów Apple Mac zauważą mniejszy rozmiar instalatora oraz mniejsze zapotrzebowanie miejsca na dysku. Wersja dla systemów Mac na procesorach Intel (Universal) zawiera wiele poprawek zapewniających stabilność, oraz poprawki błędów dotyczących eksportu z plików .ppt do połączeń UNO. Wersja ta wymaga do działania Mac OS X 10.4.x z włączonym serwerem X11.

Arkusz kalkulacyjny Calc zyskał ulepszone wsparcie formatu .xls, włączając w to wsparcie dla tabel przestawnych i niektórych funkcji trygonometrycznych. W Base (komponencie bazodanowym) została ulepszona funkcjonalność edycji SQL znana jako “kwerenda w kwerendzie”. Opcje kompatybilności dla niektórych sterowników baz, takich jak Oracle ODBC również zostały poprawione. W Impressie (programie do tworzenia prezentacji) opcje przenoszenia i ukrywania slajdów stały się bardziej intuicyjne.

Należy też pamiętać, że OpenOffice.org nie jest tylko zestawem oprogramowania, ale jest również społecznością użytkowników i programistów. Teraz niezależni programiści mogą w łatwy sposób tworzyć rozszerzenia, które mogą się integrować z całym pakietem OpenOffice.org. Rozszerzenia mogą być także instalowane i uaktualniane w bardzo prosty sposób. Zostały dodane też funkcje ułatwiające tłumaczenie i lokalizację pakietu.

Najnowsza wersja OpenOffice.org dostępna jest do pobrania na stronie projektu

Credits: Paweł pbm Szubert & studentUS

Podobne artykuły

 • Wowowo, Quest ma dobrychprogramach! :D

  gratki!

 • Przecież każdy może wysłać newsa :>

 • Nowe okienko wyboru pliku! To jeszcze mają jedną rzecz wkurzającą mnie w OO Impress i może zacznę używać…

 • a buga zgłosiłeś?

 • Jeszcze tylko szybkość pracy poprawić (szczególnie calca) i będzie dobrze :)

 • To nie bug, to ficzer który jest w Microsoft PowerPoint, a Impress się nie dorobił jeszcze ;-)

 • A’propo szybkości: czy ta wersja zmieniła coś w tym temacie?

 • TLu

  Czy nie można używać słowa "zapytanie" zamiast "kwerenda"? OO musi być zgodne z MSO również w durnych tłumaczeniach?

 • Hmm… A co ze słownikami? Dalej ich nie zaakceptowali? Co to tak długo trwa (to apropo polskiej wersji).

 • Takie pytania musisz kierować do Marcina.

  Słownik trzeba niestety doinstalować "ręcznie".

 • @adas

  z tego co pamiętam to po wyjaśnieniu spraw licencyjnych komplet słowników powinien się pojawić w wersji 2.3

  @TLu

  Też mi się to tłumaczenie nie podoba, choć zmiana pociąga dosyć spore konsekwencje (np. w obecnie wydanych książkach dt. OO jest raczej używana paskudna "kwerenda" niż "zapytanie") dla ludzi.

 • Wersja 2.2 ma bardzo poważną wadę w porównaniu az 2.0.4 – na 256MB (KDE) można się wyspać zanim się uruchomi. Startuje jakieś 4-5 razy dłużej.

  Miesiu