OpenOffice.org porzucony przez Oracle

OpenOffice.org porzucony przez Oracle

przez -
33 2063
OpenOffice

Stało się, projekt OpenOffice.org został porzucony przez firmę Oracle. Larry Ellison, założyciel i prezes firmy Oracle, poinformował o porzuceniu aktywnego rozwoju tego znanego pakietu biurowego, który otrzymali po zakupie firmy Sun Microsystems. Utrzymaniem i rozwojem ma zajęć się teraz społeczność. Niestety na temat współpracy firmy Oracle ze społecznością nic nie wiadomo.

Od samego początku Oracle nie wiedziało co zrobić z tym projektem. Pojawiały się pomysły stworzenia pakietu biurowego działającego w chmurze – CloudOffice, jednak pomysł nie zyskał wielkiej aprobaty wśród osób zaangażowanych w projekt.

Na rynku istnieje fork tego pakietu pod nazwą LibreOffice. LibreOffice powstał na bazie kodu OpenOffice.org. Nazwa jest hybrydą słów Libre, które znaczy wolny (od “wolność”) zarówno w języku hiszpańskim, jak i francuskim, oraz angielskiego słowa Office. Pakiet ten rozwijany jest przez Document Foundation przy wsparciu takich firm jak IBM czy Google.

Projekt ten czerpał dużo kodu z opłacanych przez Oracle programistów OpenOffice.org. Wraz z końcem rozwoju OpenOffice.org traci również i LibreOffice. A jeszcze nie tak dawno temu Oracle zarzekał się, że nie przestanie rozwijać takich produktów jak MySQL, Java czy właśnie OpenOffice.

Teraz zamykany jest pakiet biurowy. Czy przyjdzie kolej na resztę produktów?