OpenSolaris odchodzi na emeryturę, bo Oracle boi się konkurencji.

OpenSolaris odchodzi na emeryturę, bo Oracle boi się konkurencji.

przez -
3 677

Firma Oracle ostatecznie oznajmiła swoje plany, co do systemu Solaris oraz platformy OpenSolaris i nie są one za dobre. Tuż po przejęciu firmy Sun zespół skupiony wokół OpenSolaris wysłał pismo do Oracle, z żądaniem nawiązania jakichkolwiek rozmów i ujawnieniem swojego stanowiska wobec tegoż systemu. Wielu już wtedy wróżyło źle i tak się też stało teraz.

Według informacji, którą Oracle przekazał inżynierom Solarisa, ma on zostać całkowicie zamknięty, a wszelakie nowości nie będą przekazywane do projektu OpenSolaris. Jedynie w przypadku poważniejszych wydań Solarisa, udostępnione zostaną aktualizacje do obecnie otwartego kodu objętego otwartymi licencjami. Oracle podało dwa powody, dla których zamknęło kod. Pierwszy z nich mówi o zbyt małej społeczności, skupionej wokół OpenSolarisa, natomiast drugi, że otwartość pozwalałaby konkurencji, we wgląd w plany Oracle dotyczące rozwoju Solarisa.

Pełna treść wiadomości została udostępniona na listach dyskusyjnych.

3 Komentarze

  1. Oracle po prostu się boi tego, iż jego pomysły wyjdą na jaw. Druga sprawa, to sama firma, która praktycznie trzyma wszystko zamknięte i nic nie pomaga społeczności. Prędzej, czy później zamkną MySQL i tyle :]

Odpowiedz