openSUSE 11.4

openSUSE 11.4

przez -
20 2669
openSUSE

Wydano system openSUSE 11.4, który działa pod kontrolą jądra Linux 2.6.37 wraz z dodatkowymi łatkami oraz ulepszonym zarządzaniem pamięcią. Nowe jądro przynosi również otwartą wersję sterowników do bezprzewodowych kart sieciowych Broadcom. Usprawniono również obsługę tabletów Wacom. W systemie znajdziemy najnowsze wersje X.Org oraz Mesa.

Pojawiły się nowe narzędzia, które usprawniają proces startu systemu. Oprogramowanie gfxboot 4.3.5 otrzymało wsparcie dla VirtualBoksa, qemu-kvm a Vixie Cron został zastąpiony przez Cronie 1.4.6 ze wsparciem dla PAM oraz SELinux. Pojawiło się również wsparcie dla GRUB2 oraz systemd. Menadżer paczek ZYpp otrzymał wsparcie dla MultiCurl, dzięki czemu możliwe jest pobieranie jednoczesne z różnych serwisów.

W systemie mamy do wyboru kilka środowisk graficznych. Pierwsze z nich to KDE SC 4.6.0, a drugie to GNOME 2.32. GNOME zostało wyposażone w GNOME Shell. Dostępne jest również Xfce 4.8.0 oraz LXDE 0.5.

OpenSUSE 11.4 przynosi ze sobą przeglądarkę internetową Mozilla Firefox 4.0 ze wsparciem dla HTML5, CSS3 oraz WebM. Domyślnym pakietem biurowym stał się LibreOffice 3.3.1. W systemie znajdziemy jeszcze takie aplikacje jak Scribus 1.4.

W systemie została ulepszona wirtualizacja dzięki Xen 4.0.2. Znajdziemy tam również aplikację VirtualBox 4.0.4 ze wsparciem dla VMDK, VHD. Z aplikacji serwerowych mamy dostępne takie oprogramowanie jak Apache 2.2.17, lighttpd 1.4.26 i ngninx 0.8.54. Z baz danych mamy dostępne PostgreSQL 9.0.3, MariaDB 5.1 oraz MySQL 5.1.53 (community edition).

20 Komentarze

  1. Bardzo się cieszę, że wyszedł openSUSE. Jest świetny, bardzo dopracowany a nie jak Ubuntu. Tutaj jeszt wszystko idealne i dobrane. Nawet GNOME jest piękne!

  2. Udało mi się zainstalować już wczoraj z Goldmastera i muszę powiedzieć że jestem bardzo zadowolony. Nigdy jeszcze kde nie chodziło mi tak płynnie i szybko. Narazie zero problemów, zobaczymy co wyjdzie przy dłuższym użytkowaniu.

  3. skoro to taki dopracowany system (nie to co ubuntu) to czemu na ubuntu mam dźwięk a na opensuse 11.4 nie? Mam układ AC97 na nforce2 – staroć! i dalej nie działa! Nawet po google widać że z tym układem cały czas są problemy (od wersji 9!!!) a ani na debianie ani na ubuntu takiego problemu nigdy nie miałem!

  4. lehr@ a jak debianem i ubuntu zajmuje się 200 devloperów , a Open Suse i innymi po 10 na każdy system. To na którym będzie lepsze wsparcie i dopracowanie?

  5. zainstalowałem obok minta i pclinuxos. Po instalacji aktualizacja, restart i iksy się nie uruchamiają. Ehhh ten opensuse dystrybucja fajna ale przez takie głupie błędy ludzie od niej odchodzą. Dodam że przez 1,5 roku siedziałem na opensuse.

  6. Niestety problem z niedopracowaniem, ma wiele różnych dystrybucji :-/ Ale trzeba wziąć pod uwagę, że twórcy dystrybucji nie pracują nad konfiguracjami swoich systemów dla jednego, konkretnego sprzętu (jak np. w przypadku Apple) tylko dla całego ogromu różnych konfiguracji sprzętowych.

  7. iksy udało mi się uruchomić po paru komendach (po instalacji normalnie się uruchamiały) ale net przestał działać! Zabawę z suskiem odkładam na czas gdy będę miał więcej czasu.

    Wersję 11.3 używałem długi czas i nie miałem problemu z iksami. ehh

Odpowiedz