openSUSE 12.1

openSUSE 12.1

przez -
4 2525
openSUSE

Wydano openSUSE 12.1. Nowa wersja to owoc ośmiomiesięcznej pracy międzynarodowej społeczności, który przynosi sporo zmian. Po openSUSE 11.4, druga wersja w tym roku, kontynuuje dostarczanie stabilnego systemu operacyjnego z w pełni dopracowanym pulpitem, nowymi narzędziami systemowymi i potężną technologią chmur. System można pobrać z software.opensuse.org, i zamówić specjalną odpłatną edycję z wydrukowaną książką pomocy, płytami instalacyjnymi, voucherami i innymi dodatkami.

Pulpit

GNOME Shell

Nowa wersja zawiera GNOME 3.2, ulepszone i przygotowane specjalnie dla openSUSE z dużą ilością aplikacji, zintegrowanych w GNOME Shell. Ulepszono obsługę oraz instalację małych ekranów oraz wielu wyświetlaczy. Poprawiono powiadomienia i wycentrowano konfigurację kont online. Nowa wersja przynosi nowego menadżera Dokumentów, szybki podgląd w Nautilusie, ulepszone zarządzanie kolorami oraz automatyczny obrót ekranu dla urządzeń dotykowych.

KDE 4

Autorzy dodali także KDE Plasma Desktop 4.7, jako domyślne środowisko pracy i jest to pierwsza dystrybucja Linuksa, która zawiera nowe narzędzia do zarządzania kolorami: KolorManager + Oyranos. Innym nowym dodatkiem jest KPackageKit, który zastąpił Apper. Uproszczono instalację i usuwanie aplikacji.

Użytkownicy tabletów mogą zainstalować Plasma Active – nowy projekt społeczności KDE zaprojektowany z myślą o urządzeniach przenośnych i z dotykowymi ekranami. Deweloperzy planują integrację Plasma Active w przyszłym wydaniu.

Inne środowiska

Zarówno Xfce 4.8, jak i LXDE nie doczekały się zbyt wielu nowości od czasu wydania poprzedniej wersji openSUSE, jednakże dokonano kilku pomniejszych zmian. Ulepszono tematy i integrację pulpitu, poprawiono wybór domyślnych aplikacji podczas instalacji. Przywrócono pakiety z KDE 3.

Chmura i sieć

Sieć i serwisy

Po stronie klienta, openSUSE 12.1 zawiera Chromium 16 w standardowych repozytoriach. Domyślną przeglądarką internetową jest nadal Firefox 7.

Po stronie serwera, narzędzie do zdalnego zarządzania systemem WebYaST oferuje ulepszony interfejs webowy do zdalnego administrowania systemami openSUSE, z nowymi modułami i lepszą wydajnością. Nowy framework grupowy Horde 4 przynosi potężny zestaw aplikacji, włączając w to nowoczesny klient Webmail i framework bazujący na PHP, na którym jest wszystko zbudowane.

Wspierane technologie chmurowe

openSUSE jest znakomitym systemem gościem dla chmury. Z nowym jądrem jest gotowy na uruchamianie bezpośrednio na chmurze Amazon EC2. Po stronie hosta, ostatnie technologie wirtualizacji, jak Xen 4.1, KVM i Virtualbox mogą być zarządzane, dzięki virt-manager i open-vm-tools.

openSUSE 12.1 jest pierwszą dystrybucją, która posiada zintegrowaną OwnCloud bezpośrednio na pulpicie. Prócz tego w repozytoriach znajdziemy Eucalyptus, OpenNebula i OpenStack.

Wbudowane technologie systemowe

Snapper

Dzięki zastosowaniu systemu plików Btrfs, openSUSE potrafi tworzyć snapshoty systemu plików, które wykorzystują copy-on-write, dzięki czemu zajmują mało miejsca. Wszystkim można zarządzać przy pomocy Snapper, który jest zarówno narzędziem konsolowym, jak i z interfejsem graficznym. Pozwala na przeglądanie starych wersji plików oraz cofaniem wszystkich aktualizacji, czy zainstalowanego oprogramowania wraz z towarzyszącymi zmianami konfiguracji.

systemd

Systemd jest nowym narzędziem init dla openSUSE, kontrolując i przyspieszając proces uruchamiania systemu. Jest to również bardzo przydatne narzędzie dla administratorów systemowych, dzięki swoim potężnym aktywacji usług systemowych przy pomocy gniazda (socket) i szyny (bus). Współpracuje to także blisko z funkcjonalnością cgroup jądra w celu zapewnienia większej ochrony i kontroli nad procesami.

Język programowania Go i kompilatory Clang oraz GCC

W openSUSE dodano język programowania Go, który jest szybki i łatwy w nauce. Zapewnia obsługę wielordzeniowości, maszyn sieciowych z wygodnym garbage collectorem oraz run-time reflection.

Prócz tego dostajemy narzędzie do kompilowania LLVM3 i Clang, który to jest kompilatorem C/C++ zbudowanym przy użyciu LLVM. LLVM jest używane przez otwarte sterowniki graficzne AMD i NVIDIA, które są integralną częścią wysokowydajnego stosu graficznego w Linuksie.

Na koniec warto wspomnieć o tym, że openSUSE 12.1 został zbudowany przy użyciu GCC 4.6.2 z optymalizacją link-time, która ulepsza ogólną wydajność oprogramowania w nim zawartego.

Podobne artykuły

4 Komentarze

Odpowiedz