Opera 12

Opera 12

  przez -
  12 720
  Opera
  Opera Software wydała Opera 12 dla systemu Linux, przeglądarki internetowej która posiada wbudowany klient poczty elektroniczne, grup dyskusyjnych oraz klienta IRC. Opera posiada minimalistyczny i w pełni konfigurowalny interfejs, ekran szybkiego wybierania stron, umożliwia synchronizację z mobilnymi wersjami Opery, a także Opera Turbo (kompresuje wysyłane dane, co pozwala zaoszczędzić łącze internetowe). Od niedawna dodano także znany z innych przeglądarek system rozszerzeń.

  Najnowsze wydanie posiada udoskonalony start podczas ładowania wielu kart oraz przyspieszone zamykanie. Wtyczki, które powodowały niestabilność całego programy będą uruchamiane, jako osobne procesy. Dodano sprzętowe wsparcie akceleracji i WebGL, a także opera:cpu, która to opcja wpisana w pasek adresu wyświetli nam aktualne zadania. Pojawiło się sporo ulepszeń w kwestii bezpiecznych połączeń https, dodano animacje i przejścia CSS3, obsługę metody przeciągnij i upuść w HTML5, a także wsparcie dla nagłówka Do Not Track.

  Ciekawą nowością są skórki, które pozwalają wybrać nam wygląd naszej przeglądarki, jak ma to miejsce w Firefoksie i Chromie. Autorzy zaimplementowali Opera Reader, który udostępnia czytanie strony internetowej, jak książki. Opcja owa jest póki co we wczesnej fazie rozwoju i opiera się w całości o CSS3.

  Na koniec warto wspomnieć, że 64 bitowa wersja Opery jest już dostępna na platformy Windows, Mac OS X oraz Linux.

  Podobne artykuły

  Opera

  przez -
  4 481
  Opera

  przez -
  1 479
  • Matriks404

   mam nadzieję że ta wersja będzie bez błędów z wersji 11.6x, np. klikanie po kilka razy w przycisk”wstecz” aby wrócić do poprzedniej strony..

  • Anatol

   Opera? Bez jaj. Z tego nikt nie korzysta :P

   • xes

    ja korzystam i to z powodzeniem , w przecwieństwoe do takiego FF nie zamraża się przy kilku otwartych zakładkach

   • małpolód

    Nie karm trolla!

  • Fisiu

   Coś z tymi nowymi motywami jest nie teges. Niby działa, ale czasem znikają u mnie przyciski kontroli okna (minimalizuj, zamknij) oraz menu opera. Ktoś z Was też to zauważył?

   Ale generalnie jest szybciej, lżej. Po prostu lepiej :)

   • Jakub

    U mnie też znikają przyciski kiedy otwiera się inne okno (zapisu pliku np.). Przy pokazywaniu tablicy plazmy czasem się całość przesunie. Na pewno poprawią;) Swoją drogą miło że, że nie ma górnej belki, ale bardzo brakuje mi tej pikselowej górnej linii (chrome integration area), którą w windowsie da się "sciągnąć" zmaksymalizowaną operę.. Ale jest dobrze, opera:cpu jest już na moim speed dialu.

  • Andrzej

   Jak uruchomić Opera Reader?

  • Marcin

   W jaki sposób uruchomić Opera Reader?

  • Debian_6_user

   Uwielbiam Debiana stabilnego, wchodzę sobie na RSSa, patrzę że jest nowa Opera, szybko aptitude update && aptitude upgrade i tuż po chwili nowa Opera już jest! :P

   A co do samej Opery, to jest ona niedoceniana, jej szybkość oraz stabilność zawsze była na bardzo wysokim poziomie, o wiele wyższym niż w przypadku Firefox/Iceweasel, porównywalna z Chrome (choć i google ostatnio zwolniło…), toteż zależy dużo od upodobań użytkownika. Jak dla mnie bomba!

  • Piotr

   Opera reader włączamy poprzez aktywowanie w opera:config następujących elementów:

   – Scroll Is Pan

   – Smooth Scrolling

   Mama jednak pytanie… Jak w tym trybie zaznaczać tekst?

   • No mi się niestety jeszcze nie udało. Bynajmniej to bardzo eksperymentalna technologia i minie sporo czasu, zanim ją dopracują i zaimplementują sami webmasterzy.

  • Cyber Killer

   Skórki w Operze są już spokojnie od 2 dużych wersji jak nie dalej, żadna to nowość. Rozszerzenia są od poprzedniej wersji również. Warto zrobić research zanim się napisze artykuł ;-).